Soud rozhodl: V „kuřimské kauze“ půjde před soud šest lidí. Krajské státní zastupitelství v Brně je vesměs viní z dlouhodobého psychického a fyzický teroru, kterého se měli dopouštět na dnes osmiletém Ondřejovi a 10letém Jakubovi Mauerových a z dalších trestných činů. Před soudem tak stanou jejich matka Klára Mauerová, její sestra Kateřina a vychovatelka Hana Bašová, přezdívaná teta Nenci. Souzeni budou i Jan Škrla a Jan Turek a také Anna Škrlová.

„Po předchozí domluvě tyto chlapce opakovaně nepřiměřeně fyzicky a psychicky týrali s cílem přetrhnout základní vztahy v rámci rodiny a vytvořit člověka se zlomenou vůlí, necitlivého k bolesti a násilí. Surově je bili, zraňovali, mučili, ponižovali a omezovali a po delší dobu je drželi v uzamčených místnostech a klecích v různých objektech,“ popsal jejich činy mluvčí krajského státního zastupitelství Hynek Olma. Děti byly podle zjištění vyšetřovatelů často svázané nebo připoutané, bez přístupu k vodě či sociálnímu zázemí.
 
Vše se dělo od začátku letních prázdnin roku 2006 až do loňského 7. května, kdy policisté náhodně našli Ondřeje nahého a svázaného v pronajatém domě v Kuřimi. Týrání probíhalo nejen tam, ale i na různých místech v Brně nebo třeba ve Veverské Bítýšce.
 
Oběma chlapcům podle policie i státního zastupitelství ubližovala i Barbora Škrlová, která si hrála na malou Aničku. Za týrání svěřené osoby jí hrozí až osm let vězení. Stejný trest hrozí i Janu Turkovi, toho vyšetřovatelé ale viní i z ublížení na zdraví. 

 Nejdelší trest může dostat zbylá čtveřice obžalovaných: sestry Mauerovy, Bašová a Škrla můžou strávit ve vězení až 12 let. „Obžaloba je viní ze spáchání trestného činu týraní svěřené osoby ve formě spolupachatelství a z trestného činu zbavení osobní svobody, kterého se dopouštěli rovněž jako spolupachatelé,“ potvrdil Olma.

Teta týraných dětí Kateřina Mauerová se podle Olmy bude u soudu navíc zpovídat z trestného činu křivé svědecké výpovědi. A to kvůli tomu, že jako svědkyně při jednání před Městským soudem v Brně loni v březnu vědomě lhala o totožnosti Barbory Škrlové, která se vydávala za třináctiletou Aničku, dívku bez identity.
 
Kdy začne soud případ projednávat, zatím není jasné. Spis má i s přílohami přes šest tisíc stran. „Zatím lze jen potvrdit, že jsme obdrželi spis. Předjímat, kdy bude nařízeno hlavní líčení nebo který soudce bude mít případ na starosti, nyní nelze,“ uvedla k případu mluvčí Krajského soudu v Brně Miroslava Sedláčková.

Reklama