Tištěné žákovské knížky mají na kahánku. Alespoň to tak vypadá na 3. základní škole v Šumperku. Tamní kontoři chtějí papírovou žákovskou knížku úplně zrušit a vyměnit ji za elektronickou. Zkušebně byly zavedeny v jedné třídě před třemi lety a uspěly. Agentuře Mediafax to řekl ředitel školy Radovan Pavelka.
„Jsme spokojení. Rodiče mají okamžitý přístup k informacím o svém dítěti a děti ztratily možnost jakkoliv podvádět při předávání informací rodičům,“ řekl ředitel.
Učitelé se však obávají vlivu na žáky. „Zejména žáci nižšího stupně ztratí pocit zodpovědnosti z hodnocení,“ řekla jedna z učitelek na prvním stupni. Ředitel je však přesvědčený, že spolu s hodnocením na internetu mohou malí žáčci i nadále dostávat sluníčka a pochvaly do sešitů.
Učitelé se také ohradili, že zavedení elektronickým žákovských knížek zpomalí jejich práci a upozorňují, že učebny nejsou na tuto změnu technicky připraveny. „Letos budeme obnovovat počítačovou učebnu. Vyměníme třicet počítačů, ty původní pak dáme do učeben, kterých je pětadvacet,“ naznačil řešení Pavelka.
Elektronické žákovské knížky ve své tehdejší šesté třídě zavedl učitel informatiky. Pedagog bude na internet vkládat informace průběžně, nejpozději však do týdne. „Myslím, že to půjde rychle, protože jsme teď získali program, který je stejný jako při psaní vysvědčení a učitelé s ním mají zkušenosti,“ řekl ředitel.
Škola již oslovila rodiče, aby se k žákovským knížkám vyjádřili. „Zhruba padesát procent elektronickou podobu hodnocení chce, to považujeme za úspěch,“ uvedl ředitel školy.
Chtěla byste, aby se elektronické žákovské knížky zavedly všude?
Nový komentář
Komentáře
ano-určitě.
Moje děti už to na škole mají, a pokud máte přístup k internetu -- žádný problém
Nevidím v tom až takový rozdíl
elektronická žákovská funguje jen v případě, že učitelé a profesoři poctivě zapisují všechny známky, docházku.. Syn je na gymnáziu, které se chlubí internetovou žákovskou knížkou, ale je to spíš k pláči než k užitku. Syn má dost zameškaných hodin, tam je ale stále přítomen, vše je v pořádku, známek je poskrovnu, tak si žáčci libují - až do prvního rodičáku, ale to je mnohdy s křížkem po funuse. Vše je opravdu na dobré vůli učitele, zda se tomu bude věnovat.
Žákovskou kontroluji pravidelně,elektronická podoba zní zajímavě a určitě bych ji přivítala.
stále něco nového
asi by bylo lepší,kdyby ve všech školách byly jedny žákovské knížky,elektronické jsou dobrý nápad.
Myslím,že pro střední školy je to dobré řešení,ale pro základky asi ani ne.Asi by byl hned pryč kontakt rodina a škola a to je na základkách hodně důležité.No ale zase by se vyřešily ztráty žákovských:)))
Proč ne. Ale jak vyřešit případy, kdy rodina nemá přístup k počítači?
elektronické žákovské knížky jsou krokem vpřed, nejsem proti nim
Syn na střední škole je měl.Učitelé tam známky vkládaly pozdě a některé vůbec ne.Takže jsme pak koukali na vysvědčení jaké dostal známky.Vůbec tomu neodpovídaly.
Toto se dá jedině podpořit.Na základních školách mají aspoň ty "žákajdy",ale na stř.školách již ne.A když se zeptáte, tak všechno je dobrý, je to pohodě a pak přijdete na třídní schůzky a kolikrát se nestačí člověk divit.Na hodně školách to již funguje.
Juana — #18 třeba tak, že jsem s rodiči téměř denně v kontaktu?
Můj syn ji má od první třídy. O každé nové známce se dozvím ještě ten den, hodnocení mi chodí mailem. Papírové žákajdy u ostatních dětí kontroluji jednou za dva až tři týdny
Moje dcera měla na střední taky známkování jen na internetu. Přístup k němu měli rodiče i žáci. Myslím, že je to fajnové řešení. Pro první tři třídy bych doporučovala psané sešítky, aby děti byly motivované, ale jinak proč ne? Navíc se tam dá zapisovat i absence a různé další informace jako poznámky atd. Rodičet tak uvidí, jestli děti nejsou záškoláci a poznámku už děcka taky neutají.
Juana: my musíme podepisovat každej tejden, a to je v osmičce.
Zajímalo by mi, jak pajda může tvrdit, že internetové žákajdy rodiče čtou a ty papírové ne. Možná podle návštěvnosti? Já klukovi žákovskou prohlížím pravidelně, akorát jsem mu to už přestala podepisovat, jako na prvním stupni. Takže učitelka houby ví, jestli jsem do toho koukla nebo ne.
Ne, je to pěkná blbost. Navíc v žákovský mají děti psané i kontakty na rodiče a na školu, kdyby se třeba dětem něco nedejbože stalo, je tam okamžite k dispozici telefon na rodiče. Naopak já tam vidím kontakt na učitele, syn tam míval i e-maily. Prostě není nad klasické papírové žákajdy.
jo, je to dobrý, pokud to pořád nepadá a učitelé zapisují. U nás upozorňovali, že budou dopisovat max do pátku, za celý týden. Taky je dobrý, že se tam ukazuje, na kolikátým místě byla napsaná písemka. Takže když chlapec řekne, že to měla celá třída blbě, tak tam se to ukáže. Taky se ukazuje absence, a různý školní informace, takže je to dobrý.
mě osobně bylo líto, že na škole, kam chodí naše dcera, tohle nemají. Bohužel jsme se setkali i s falšováním, a to pak na třídní schůzce bylo překvápko