Napište knihu, vydejte ji a čekejte, co se stane.
Buď se nebude příliš kupovat a v regálech knihkupectví ji budete mezi mnoha knihami jen těžko hledat.
Nebo se stanete autorkou publikace, která se začne během několika měsíců na trhu prodávat po desítkách a dočká se i několika vydání. Můžete dostat nabídku na zfilmování. Stanete se slavnou. Vyděláte mnoho peněz. A dostanete předvolání k soudu.
Tak dopadl Dan Brown, jenž se proslavil jako autor kontroverzní publikace Šifra mistra Leonarda. Kromě několika spisovatelů odpůrců, kteří se chtěli díky Brownovi zviditelnit a napsali knihy, které mají podobný název, jsou i tací, kteří Browna přímo obviňují z krádeže.
Spisovatel v soudní síni
Brown už jedno obvinění z plagiátorství odrazil, když před časem vyhrál soud nad Lewisem Perduem, který ho obvinil, že kopíroval z jeho dvou knih.
Soud v Londýně před několika dny začal projednávat novou žalobu proti Danu Brownovi. Michael Baigent a Richard Leigh, kteří napsali knihu Svatá krev a svatý grál, obviňují Browna, že se zabývá stejnou teorií jako oni ve své knize, která tvrdí, že Ježíš a Máří Magdaléna byli manželé, měli dítě a pokrevní potomci dodnes žijí.
Šifra mistra Leonarda – prodalo se přes třicet milionů výtisků a autor vydělal za první rok 45 milionů liber a stal se tak nejbohatším spisovatelem světa. Byla přeložena do 42 jazyků. Vatikán zařadil knihu na index zakázaných děl.
Dan Brown přiznává, že práce obou autorů využil, ale prý jen okrajově. Pokud se oběma žalobcům nepodaří dokázat, že Brown přímo převzal určité pasáže, bude se podle některých právníků obtížně prokazovat porušení autorského práva.
Pokud žalobci vyhrají, mohou žádat podíl na honorářích z knihy a zastavení vydávání knihy. Zkomplikováno by bylo i uvedení filmu režiséra Rona Howarda Šifra mistra Leonarda s Tomem Hanksem a Audrey Tautou v hlavní roli.
Nedotknutelná literatura faktu
Vzniká tu ale i další problém. Dan Brown napsal beletrii a čerpal při ní z knihy Svatá krev a svatý grál, která je literaturou faktu. Pokud prohraje, může být ustanoven precedent v autorském právu, který stanoví pravidla, jak může autor beletrie využívat výzkumu jiných autorů.
Dan Brown (42) - Angličan, v roce 1996 začal psát první knihu Digitální pevnost. Jeho romány se staly velmi prodávanými. Romány: Andělé a démoni, Pavučina lží, Digitální pevnost, Šifra mistra Leonarda. Se svou ženou malířkou žije v Nové Anglii.
Během dvou týdnů by soud v Londýně měl dojít k rozhodnutí. Ve sporu nejde jen o velké peníze, ale také o zvýšení popularity publikace Svatá krev a svatý grál. Jistě se najde mnoho těch, kteří si knihu koupí, aby ji mohli sami porovnat se Šifrou mistra Leonarda.
Znáte obsah Šifry mistra Leonarda?
Máte po přečtení článku chuť ji porovnat s knihou Svatá krev a svatý grál?
Jde podle vás autorům o pravdu nebo popularitu?
Měli by mít autoři beletrie zakázáno čerpat z literatury faktu?
Nový komentář
Komentáře
Jsem podivny hybrid, neb se mi libil Eco i Brown
Eca si budu muset přečíst, souvětí, které začne na jedné stránce a končí o tři dál, mě zajímá, taky tak někdy píšu
A Browna jsem nepochopila taky, takže se pěkně vrátím ke Čtyřlísktu a bude klid
*Kotě*: Já vím, že je to borec. Jenomže ho nechápu, nerozumím tomu, co píše a k smrti mě to nudí
tak to se musím přidat- Eco je skvělej a Foucaultovo kyvadlo je to nejlepší, co jsem od něj četla
...vlastně tuhle knížku považuju za jednu z těch úplně nejlepších, které jsem vůbec kdy z beletrie četla
.
Od Browna jsem četla Anděle a démony a nijak zvlášť mě to nenadchlo.. takže tímto jsem s tímhle autorem skončila..
Kotě: ty smajly na konci mýho vzkazu měly znamenat, že tu narážku na vás dvě nemyslím zas až tak smrtelně vážně
Ostatně doufám že ty tvý smajly znamenají totéž
Žížala: nebudeš ty trochu vztahovačná?
Jsem psala, že mi přijde blbá ta knížka, za čímž si stojím... ty považuješ za blbé Foucaultovo kyvadlo a já se taky neurážím, protože se mi líbí podle tebe blbá literatura psaná pomatenými zhulenci
Já nevim holky že si s tím kulantním vyjadřováním dáváte takový práce, proč rovnou nenapíšete že komu se líbí Brown tak je osel a kulturní barbar když to z vás čiší na sto honů ?
Jeremi: myslím, že jsme dvě podivínské výjimky, když nám to vadí.
*Kotě*: Jak pro koho - mě štvalo, když něco vysvětloval blbě.
Jeremi: je pravda, že jeden můj kamarád Kyvadlo odložil, protože ho štvalo, že ho musel číst s encyklopedií v ruce, aby vůbec věděl, o co jde.
V tom je holt Brown, který ti všechno tak hezky po lopatě vysvětlí, lepší.
*Kotě*: Eco je chytrý jako opice, ale nejspíš mu to bude houby platné, protože holt pozlátko typu Browna je přitažlivější.
Žížala: Meander: Umberto Eco byl vloni v anketě časopisu Time čtenáři z celého světa zvolen nejvýznamnějším myslitelem světa
Tebe ten Eco musel ale pekelně nas..t
asi jako mě Dan Brown
Ale samozřejmě se každému líbí něco jiného, mě jenom moc pobavilo, jak moc se nad tou knihou Žížala rozhorlila
Kotě: pro každého je holt "nejlepší" kniha něco jinýho
*Kotě*: Měla jsem z té knihy úplně stejný pocit jako Žižala
Holt nejsem žádný lumen
Žížala:
hezký názor
Foucaultovo kyvadlo je první a nejlepší kniha v žánru historické mystifikace, žádný autor se k němu ani nepřiblížil.
Permanentně zhulený blázen Umberto Eco je jeden z největších současných filozofů a myslitelů.
knihu sem četla a moc se mi líbila,člověk se v ní dozví spoustu zajímavých věcí,místy sem se sice do některých pasaží zamotávala ale je to určitě povedená knížka.už se moc těším na film!!
Já jsem mimo jiné měla knihu Foucaultovo kyvadlo s podobným motivem a to bylo něco otřesného. Vůbec se to nedá číst, je to změť nedokončených myšlenek a jeden velký chaos. Autor (Ecco) byl buď permanentně zhulený nebo blázen. Napíše větu, v půlce se pustí do jakýchsi nesmyslných a hlavně nudných a zmatených filozofických úvah aby se po čtyřech stránkách zase vrátil k té původní větě a dopsal její druhou část.
Zrovna tuto knihu čtu (spíše studuji - vyhledávám obrazy).Dnes jsem ale v knihkupectví viděla tuto knihu v jiném obalu, ALE hlavně co mě zaujalo, že byla rovnou s fotkami obrazů, o kterých se v této knize píše, taky fotky míst, ve kterém se děj odehrává atd.. To je úžasné,cena skoro 400,- Kč (to už tak úžasné není).
Vivian: