Napište knihu, vydejte ji a čekejte, co se stane.

 

Buď se nebude příliš kupovat a v regálech knihkupectví ji budete mezi mnoha knihami jen těžko hledat.  

 

Nebo se stanete autorkou publikace, která se začne během několika měsíců na trhu prodávat po desítkách a dočká se i několika vydání. Můžete dostat nabídku na zfilmování. Stanete se slavnou. Vyděláte mnoho peněz. A dostanete předvolání k soudu.  

 

Tak dopadl Dan Brown, jenž se proslavil jako autor kontroverzní publikace Šifra mistra Leonarda. Kromě několika spisovatelů odpůrců, kteří se chtěli díky Brownovi zviditelnit a napsali knihy, které mají podobný název, jsou i tací, kteří Browna přímo obviňují z krádeže.

Spisovatel v soudní síni

Brown už jedno obvinění z plagiátorství odrazil, když před časem vyhrál soud nad Lewisem Perduem, který ho obvinil, že kopíroval z jeho dvou knih.

 

Soud v Londýně před několika dny začal projednávat novou žalobu proti Danu Brownovi. Michael Baigent a Richard Leigh, kteří napsali knihu Svatá krev a svatý grál, obviňují Browna, že se zabývá stejnou teorií jako oni ve své knize, která tvrdí, že Ježíš a Máří Magdaléna byli manželé, měli dítě a pokrevní potomci dodnes žijí.

Šifra mistra Leonarda – prodalo se přes třicet milionů výtisků a autor vydělal za první rok 45 milionů liber a stal se tak nejbohatším spisovatelem světa. Byla přeložena do 42 jazyků. Vatikán zařadil knihu na index zakázaných děl.

Dan Brown přiznává, že práce obou autorů využil, ale prý jen okrajově. Pokud se oběma žalobcům nepodaří dokázat, že Brown přímo převzal určité pasáže, bude se podle některých právníků obtížně prokazovat porušení autorského práva.

Pokud žalobci vyhrají, mohou žádat podíl na honorářích z knihy a zastavení vydávání knihy. Zkomplikováno by bylo i uvedení filmu režiséra Rona Howarda Šifra mistra Leonarda s Tomem Hanksem a Audrey Tautou v hlavní roli.

Nedotknutelná literatura faktu

Vzniká tu ale i další problém. Dan Brown napsal beletrii a čerpal při ní z knihy Svatá krev a svatý grál, která je literaturou faktu. Pokud prohraje, může být ustanoven precedent v autorském právu, který stanoví pravidla, jak může autor beletrie využívat výzkumu jiných autorů.

Dan Brown (42) - Angličan, v roce 1996 začal psát první knihu Digitální pevnost. Jeho romány se staly velmi prodávanými. Romány: Andělé a démoni, Pavučina lží, Digitální pevnost, Šifra mistra Leonarda. Se svou ženou malířkou žije v Nové Anglii.

Během dvou týdnů by soud v Londýně měl dojít k rozhodnutí. Ve sporu nejde jen o velké peníze, ale také o zvýšení popularity publikace Svatá krev a svatý grál. Jistě se najde mnoho těch, kteří si knihu koupí, aby ji mohli sami porovnat se Šifrou mistra Leonarda.

Znáte obsah Šifry mistra Leonarda?
Máte po přečtení článku chuť ji porovnat s knihou Svatá krev a svatý grál?
Jde podle vás autorům o pravdu nebo popularitu?
Měli by mít autoři beletrie zakázáno čerpat z literatury faktu?

Reklama