Vzpomínám na červenou koženou tašku s pevným dnem, kterou jsem jednou týdně vyfasovala. Byly v ní prázdné lahve od minerálek, limonád a piva. Šla jsem do samoobsluhy, lahve naskládala do okénka, dostala papírek a u pokladny mi ho proměnili za peníze.

Mnoho let už to nedělám – piju z plastu. Přesto jsem se dostala do mírně sentimentální nálady, když jsem se dozvěděla, že se připravuje novela zákona o vratných lahvích. Výsledkem může totiž být, že se skleněné zálohované lahve u nás už vyrábět nebudou.

V čem je zakopaný pes? Lidé sice zálohované lahve kupují, ale především v hypermarketech. A když je vyprázdní, zajdou do nejbližší  prodejny a tam je vrátí.  Do hypermarketu se jim už nechce. Odskáčou to malé obchůdky, které nevědí, kam všechny prázdné lahve naskládat. Podle zákona jsou totiž povinny přijmout od zákazníka všechny. I ty, které si koupil jinde. Ale výrobce, od kterého berou zboží, si přebytečné lahve neodveze. Pouze ty, které obchodníkovi dodal. 

Stávající zákon o obalech totiž ukládá všem obchodníkům prázdné lahve brát, ale tatáž povinnost neplatí pro výrobce. Pak se nabízí otázka „kam s nimi“? Někteří to řeší vhazováním lahví do kontejnerů se sklem, i za cenu finanční ztráty. Zákazníkovi přece lahve proplatil. Jenže pak přijde bezdomovec, kontejner vybere a lahve přinese nazpátek k obchodníkovi, který je tam tajně naházel. Ale to je minimum případů. Ve většině prodejen se tak do stropu tyčí přepravky s prázdnými lahvemi a majitelé nevědí, kam je udat.

Novela zákona by měla pro prodejce stanovit možnost nevykupovat všechny vratné obaly od zákazníka. Počet vykupovaných bude odpovídat velikosti prodejní plochy, určí se tím množství, které prodejna od zákazníků může odkoupit. Obchodníci si oddechnou. Ale věc má i svůj rub. Co bude dělat zákazník, když mu v obchodě odmítnout lahve vzít? Zbývá kontejner, případně to zkoušet jinde.

Řeknete si, vždyť o nic nejde. To je štráchů pro trochu skla. Kupujte PET-lahve a budete mít po problému. Všude jsou kontejnery, sešlápnete, vyhodíte a jaká byla lahev? Pak si ale přečtu ekologické studie, jak plast škodí přírodě, jeho poločas rozpadu, a trochu mne zamrazí. Ano, použité plasty bývají recyklovány a používají se na výrobu jiných věcí. Ale mnoho z nich skončí na skládkách. Ve světě se začínají opět prodávat nápoje ve skle. Je to nejen ekologičtější, ale i levnější. I pro zákazníka. Za plast vám nikdo peníze nedá, za sklo ano.


Kupujete nápoje v lahvích, nebo v plastových obalech?
Vracíte skleněné lahve, nebo je vyhazujete do kontejnerů?
Myslíte, že je k přírodě šetrnější používat obaly ze skla?
Vadilo by vám, kdyby se nápoje začaly ve větším množství opět prodávat ve skleněných obalech?

Reklama