shutterstock-1621131763.jpg

Foto: Shutterstock

Většina žen během svých dnů používá tampón, vložku, menstruační kalhotky nebo kalíšek. Ale čím dál více žen se rozhoduje vyzkoušet volnou menstruaci. Jde o stav, kdy je žena schopna ovládat svou menstruaci bez jakýchkoliv pomůcek a sama si kontrolovaně určí okamžik, kdy bude tělo odvádět krev. Není to metoda, kterou můžete začít praktikovat hned, ale dá se nacvičit.

Při volné menstruaci můžeme krev z těla uvolnit vědomě ve chvíli, kdy se nám to zrovna hodí. Například na toaletě či ve sprše pomocí opakovaného uvolňování děložních svalů. Jde ale samozřejmě o cvik a také hluboké vnímání svého těla. Určit vhodný moment pro vyprázdnění je totiž velmi důležité. Lektorka kurzů seberozvoje pro ženy Lucie Harnošová pro web Drogerie Teta vysvětlila, že jde o moment podobný nutkání, kdy se nám chce na malou.

„Začala jsem si během menstruace všímat, kdy ze mne krev odchází. Postupně jsem se naučila poznat i tu chvíli těsně předtím, než se krev uvolní. Když to bylo možné, odešla jsem v takovou chvíli na toaletu a krev ze mě sama vytekla. Postupně jsem k tomu začala přidávat i práci pánevního dna,“ vysvětluje své pvní zkušenosti lektorka projektu Cyklická žena Kateřina Marešová.

„Někdy se může stát, že najednou ucítíte, že už je čas. Je potřeba stáhnout svaly a dojít rychle na záchod. Čím pevnější máte svaly, tím více máte času. Je potřeba nezapomenout na to, že naše dělohy nejsou stroje a každá musíme vysledovat, jak fungujeme a být připraveny i na výjimky,“ vysvětluje zase zakladatelka blogu Kalíšek Ilona Bittnerová, která volnou menstruaci sama praktikuje a na svém webu zkušenosti s ní podrobně popisuje.

Také vysvětluje, jak je to s volnou menstruací přes noc. „Pokud večer vědomě dělohu vyprázdním, pak znovu stačí vyřešit situaci až ráno. Ráno ale nesmím promeškat ani minutu od chvíle, kdy se posadím. Už v tu dobu je potřeba mít svaly zpevněné a první zamířit na záchod. Údajně prý i v noci časem poznáte, že je potřeba se vyprázdnit, stejně jako když potřebujete čůrat. To ale já ze své zkušenosti zatím nemohu potvrdit.“

Mnoho žen má během menstruace v noci problémy právě s tím, že jim často proteče i vložka a ráno nezbývá než prát jak kalhotky, tak prostěradlo. Tomu se dá časem ale díky praktikování volné menstruace předejít. „Byla jsem fascinovaná. Já, která dříve musela vložku měnit i během noci, protože bych jinak protekla. A najednou když jsem ležela, krev ve mně zůstávala nebo jsem se jednou během noci vzbudila a šla ji uvolnit na záchod,“ líčí Kateřina Marešová.

Že je potřeba zatnout svaly a běžet na záchod poté, co se probudíte a posadíte se, s tím souhlasí i Dominika Jana Máchová, která se o svých zkušenostech s volnou menstruací rozpovídala na Baby webu. Podle ní je to důležité i po dlouhém sezení. „Když cítím tlak na děložní čípek, poznám, že je děloha plná krve a je třeba ji pustit, což udělám na toaletě. Podobá se to cvičení na pánevní dno, prostě vědomě uvolňuji a později i zatínám svaly pánevního dna, a tak všechnu krev nechám odejít," vysvětluje.

Pokud chcete volnou menstruaci praktikovat, je důležité mít dobře posílené svaly pánevního dna a umět s nimi pracovat. Základem je plná kontrola nad jejich funkcemi – cíleným stažením a cíleným uvolněním. Toho můžete dosáhnout třeba na józe pro ženy, různými cviky nebo s Venušinými kuličkami.

Další a podrobnější informace o volné menstruaci si můžete přečíst v našem předchozím článku zde.

perp.jpg

Foto: Shutterstock

Čtěte také:

Zdroje: Lucie Harnošová, Teta Drogerie, Ilona Bittnerová, Kalisek.cz, Intao, Kateřina Marešová, Dominika Jana Máchová, Baby Web, Návod na ženy