Popisovat vám bolestivou menstruaci je nejspíš zbytečné, vzhledem k tomu, že čtete tento článek. Pravděpodobně přesně víte, o čem je řeč. Tušíte ale, z jakého důvodu ona známá bolest měsíc co měsíc přichází?

Pokud teď vynecháme možné zdravotní potíže jako jsou cysty, myomy či endometrióza, způsobují bolesti v podbřišku, zádech a kříži stahy dělohy. Ty vyvolávají prostaglandiny, hormonům podobné látky, které ovlivňují hladké svalstvo. Pokud jsou u ženy zastoupeny ve vyšší koncentraci, způsobují větší stahy dělohy. Další příčinou bolesti je také nerovnováha hormonů estrogenů a progesteronu. Věděly jste, že nadměrně bolestivá menstruace má i své jméno? Odborně se jí říká dysmenorea.
5a12d52df0d2aobrazek.png

Nejsnazší cesta, jak se zbavit bolesti, je analgetikum. Jenže to je sice dobrý sluha, ale špatný pán. Zkrátka všeho moc škodí, a když se na něm měsíc co měsíc staneme závislé, určitě to není dobrá cesta. Co se problému zbavit pomocí přírody, a to jednou pro vždy? Je to sice běh na delší trať a s nejistým výsledkem, ale šálkem čaje navíc nic nezkazíte. Zvláště v tomto počasí.

Na jaké bylinky se zaměřit?

5a12d55a76248obrazek.pngKontryhel obecný
Králem mezi „lupením“ prospívajícím ženám je kontryhel obecný. Bylinka, kterou najdete na každé mezi, má blahodárné účinky na celou řadu neduhů. Kromě příznivého působení na menstruaci (od mladých dívek až po ženy v období klimakteria) pomáhá i při gynekologických výtocích a zánětech, při chudokrevnosti, hojí poporodní zranění, řeší pokles dělohy a podobně. Věděly jste, že působí také jako prevence potratu?

Jak na přípravu čaje? Používá se nať v době květu, nebo listy po celý rok. Dvě vrchovaté kávové lžičky sušené bylinky zalijte čtvrt litrem vařící vody a nechte cca 10 minut vyluhovat.

5a12d595323c6obrazek.pngŘebříček obecný
Další hojně rostoucí bylinkou, kterou by žádná žena neměla nechat bez povšimnutí, je řebříček obecný. V lidovém léčitelství se používá nejen pro zlepšení chuti k jídlu a trávení, ale také k tlumení krvácení a potlačení bolestí a křečí při menstruaci. Pomáhá i s dalšími ženskými potížemi jako je klimakterium, gynekologické záněty a pomáhá i při migréně. Je toho ale mnohem více!

Jak na přípravu čaje? Sbírá se nať i s květem. Jednu vrchovatou lžičku zalijte čtvrt litrem vroucí vody a nechte louhovat. Čaj začněte popíjet už 3 dny před menstruací.
Pozor, nedoporučuje se během těhotenství a kojení! Při předávkování a pravidelném užívání také může způsobit bolesti hlavy a závratě.

5a12d5bb97411obrazek.pngOstružiník malina
Maliník nabízí nejen chutné plody, ale snad ještě užitečnější je svými listy. Ty dokáží pomoci od silné menstruace doprovázené bolestí a křečemi, ale ocení je také nastávající maminky. Usnadňuje a urychluje porod a zmenšuje bolesti při něm, následně zkracuje dobu krvácení a urychluje zavinování dělohy. Je toho ale mnohem víc! A nebojte se o šálek maliníkového čaje podělit i s partnerem. Maliník zvyšuje hladinu testosteronu, zlepšuje erekci a má blahý vliv na plodnost.

Jak na přípravu čaje? Dvě lžičky sušených maliníkových lístků zalijte čtvrt litrem vroucí vody a nechte 10 minut louhovat.

Není to zázrak na počkání!

Daly jste si pár šálků čaje, ale zázrak se nekonal? Nezoufejte, nic není ztraceno. Je třeba pít čaj pravidelně, až pak by se měl kýžený výsledek dostavit. 

Čtěte také:

Reklama