Menstruační cyklus ženy je velmi složitá záležitost a zdaleka přitom nejde pouze o 3 až 5 dnů, po něž krvácení průměrně trvá. To je pouhý závěr hormonální bouře, jež v ženském těle řídí reprodukční systém. Není proto náhodou, že se během jediného měsíce tolik měníme.

Jakmile menstruace skončí, cítíme se plné energie, žádný úkol nám nepřijde těžký. Během ovulace se zase dostaví zvýšená touha po milování, zatímco poovulační fáze s sebou přináší zvolnění, chuť věnovat se rodině a vztahům všeobecně. Jenže jak se blíží další menstruace, nastává zlom. Hormony kolísají, což s sebou přináší i výkyvy nálady nebo zvýšený apetit. V lepším případě. Pokud totiž patříte mezi ženy, které trpí premenstruačním syndromem (PMS), dává vám tohle období cyklu zabrat mnohem víc.

64de0e6359438blobid0.png

Co je premenstruační syndrom?

V medicíně se takto označuje soubor fyzických a psychických příznaků, které ženu provázejí několik dnů před začátkem menstruace. Patří k nim například:

  • podrážděnost, změny nálad
  • neklid, deprese
  • bolesti a otoky prsů
  • bolesti hlavy a podbřišku
  • otoky nohou a rukou
  • změny sexuální touhy
  • nesoustředěnost a únava

To je ale jen špička ledovce. Podle odborníků je známo více než 150 různých příznaků PMS. U některých žen jsou dokonce tak závažné, že své běžné denní činnosti mohou vykonávat jen v omezené míře.
 
Příčiny syndromu jsou složité a nemají je na svědomí jen naše tělesné pochody. Přidávají se k nim i různé faktory zvenčí. Neblaze působí stres, špatná životospráva a stravovací návyky, kouření, alkohol nebo třeba i zvýšený přísun kofeinu. Naštěstí můžeme tíhu premenstruačního syndromu ovlivnit i opačně – směrem k lepšímu.
 
Jak zmírnit premenstruační syndrom?
 
Často pomáhá již změna životního stylu. Vhodný je pravidelný pohyb, dostatek spánku a relaxace, pestrá, zdravá strava a omezení neřestí jako je kouření nebo alkohol. Pomocnou ruku nám umí podat i sama příroda. Existují totiž léčivé rostliny, které mají na příznaky PMS i pravidelnost menstruačního cyklu blahodárný vliv.
 
Jednou z nich je drmek obecný, jehož blahodárné účinky na ženské zdraví znali už v antice a ve středověku. K léčbě ženských potíží a úpravě menstruačního cyklu jej doporučoval dokonce i významný italský renesanční lékař a botanik Mattioli, který působil i v Praze.

64de0e4554768obrazek.png
 
Drmek obecný pomáhá mírnit premenstruační syndrom, tedy náladovost, napětí v prsech, otok, psychické napětí, tlumí silnou a bolestivou menstruaci, krotí nepravidelnou menstruaci, prospívá při endometrióze a myomech dělohy a podporuje plodnost, respektive uvolnění vajíčka při ovulaci. Není proto divu, že jeho účinků dnes využívají i farmaceutické společnosti k výrobě léčivých přípravků pro ženy.
 
Pomáhá mírnit PMS a harmonizovat menstruační cyklus
 
Jedním z léčivých přípravků, který výtažek z drmku obecného obsahuje, je nehormonální přírodní lék Agnucaston®
 
Agnucaston® díky rostlinným extraktům pomáhá regulovat menstruační cyklus a může tak ulevit od příznaků PMS. Regulací cyklu můžeme navíc příznivě ovlivnit plodnost ženy, proto je vhodný i v případě, že plánujete těhotenství. Stačí přitom užívat jednu tabletu denně.

64de0e341f2daobrazek.png

Další informace naleznete na www.agnucaston.cz.
64de0e53c354eobrazek.png

Agnucaston potahované tablety je lék k vnitřnímu užití. Účinná látka: extrakt z drmkových plodů (Agni casti fructus extractum siccum). Aby bylo dosaženo optimálního léčebného efektu, doporučuje se užívat nejméně po dobu 3 měsíců (i během menstruace). Před započetím léčby je nutno se u pocitu bolesti, tlaku nebo napětí v prsech a nebo u poruch menstruačního cyklu poradit s lékařem, jelikož důvodem mohou být onemocnění, která vyžadují další lékařské vyšetření.

Reklama