gag.jpg
Foto: Shutterstock

Oslava menstruačních kalhotek není náhodná. Za pár týdnů budou v Česku ty nejznámější slavit dvouleté narozeniny. Linda Šejdová u nás se svou značkou Snuggs nebyla průkopnicí, tehdy už kalhotky tři roky vyráběla firma Meracus. Když o nich ale vyprávěla v DVTV, mnozí si ještě klepali na čelo. Tohle přece nikdy nemůže fungovat. Jsou tak tenké. Pravda je, že první model rozhodně nebyl pro silnou menstruaci. Ale i přes to, že možná některé ženy kalhotky hanily, Lindu zklamání neodradilo a pokračovala na vývoji dalších kousků. Považujeme ji za první silnou propagátorku menstruačních kalhotek, které jsme si tolik oblíbily. A nejen my, ale třeba i finalistka MasterChefa Viky, herečka Michaela Maurerová nebo umělkyně Léna Brauner. Dnes už je na výběr z kalhotek různých střihů (do pasu, bokové) a ve variantách pro slabou a střední, silnou a extra silnou menstruaci. Ze syntetiky i z bavlny. A protože tento článek není žádnou spoluprací s touto značkou ani jinou značkou, můžeme si dovolit zmínit, že za ty dva roky přibyly i další firmy.

Snuggs
s.jpg
Foto: Snuggs - Noční model pro silnou menstruaci vysoký pas, 999 Kč. Pro extra silnou menstruaci, 899 Kč. Pro silnou menstruaci klasický střih, 849 Kč.

ba.jpg
Foto: Snuggs

Výhody: hezký design, dají se koupit v drogériích DM a je na ně 100% spoleh (dle redaktorky)

Konkurencí Snuggs je značka Sayu, která nabízí kalhotky, které byste opravdu od těch obyčejných téměř nerozeznaly. Modely mají krajky, moderní vysoký pas i průsvitné části. Kalhotky jsou ušity v české firmě Triola, převážná část materiálů včetně merino vlny pochází rovněž od českých výrobců. Membrána SAYUtech byla vyvinuta odborníkem na nanotechnologie a následně otestována na české univerzitě. V e-shopu si navíc můžete pořídit ještě speciální lanolínové mýdlo na praní kalhotek a mýdlo s esenciálními oleji.

s1.jpg
Foto: Sayu - Brazilky vysokého střihu, nízká savost, 890 Kč. Kalhotky vyššího střihu s krajkou, maximální savost, 990 Kč. Tělové kalhotky vysokého střihu, vysoká savost, 890 Kč.

s4.jpg
Foto: Sayu

Výhody: Přírodní materiály, jediné na trhu se savou vrstvou merino vlny, neprotečou (dle recenzí)

Firma Perties svou reklamu cílí nejen na menstruaci, ale také na maminky v šestinedělí a ženy v menopauze. I proto by jim tvůrci raději říkali absorpční. Jsou navržené na Slovensku a jejich web tak trochu haní konkurenci. Ostatní kalhotky podle nich nedovolí tekutině prosáknout na druhou stranu kvůli „igelitu“ v nich. Tělo pak zůstává ve vlhku. S klidem můžeme uvést na pravou míru, že ani u Snuggs, Sayu či Meracus k ničemu takovému nedochází. Na výběr je jen ze dvou modelů: Bathory s vysokým pasem a velkou krajkou a minimalističtější Hedi. Na webu není uveden přesný popis, jak absorpční vrstva kalhotek funguje, dozvíme se jen, že jsou vyrobeny bez biocidů (přípravek proti molům), které údajně zabíjejí bakterie ve „vagíně“. Kromě nešťastně zvolených slov nám přijde zvláštní tvrzení, že mnoho značek používá ve svých kalhotkách plastové vrstvy, od čehož se Perties prý ostře distancuje. Složení absorpční vrstvy kalhotek Perties je z 80 % polyester. Tedy z plastových textilních vláken.

s2.jpg
Foto: Perties - Bathory vysoce absorpční kalhotky, 865 Kč. Hedi vysoce absorpční kalhotky, 825 Kč.

Výhody: jsou směřované i na šestinedělí a menopauzu, neprotečou (dle recenzí)
Nevýhoda: na výběr jen ze dvou typů, nehostinný e-shop

Na domácím trhu se jako první značka menstruačních kalhotek objevila firma Meracus a českým ženám tak nabídla alternativu k zahraničním produktům, které již nějakou dobu předtím existovaly. Vyráběny jsou z podobných materiálů jako látkové vložky, které se pod značkou Meracus také vyrábí. Na výběr je ze čtyř kategorií: comfort (bavlněné, hodí se při normální menstruaci nebo jako pojistka), night (nepropustná vrstva až k zadnímu okraji pro silnou menstruaci), elegant (slušivé kalhotky s krajkou pro normální nebo silnou menstruaci) a everyday (nenápadné běžné kalhotky pro normální nebo silnou menstruaci). Dotyková vrstva je z tenkého bavlněného úpletu. Savou vrstvu tvoří bavlněný materiál. Díky PULu, funkční vrstvě, která se také osvědčila u látkových vložek, jsou kalhotky nepropustné, ale zároveň prodyšné.

s3.jpg
Foto: Meracus - Menstruační kalhotky Comfort, 459 Kč. Menstruační kalhotky Elegant, 649 Kč. Menstruační kalhotky Everyday, 619 Kč.

Výhody: nejnižší cena kalhotek z českých firem, neprotečou (dle recenzí)

Názor redaktorky

Menstruační kalhotky se ke mně dostaly díky dobře zacílené reklamě na Instagramu před rokem a půl. V té době už jsem dlouho řešila různé alternativy menstruačních pomůcek, protože se mi ty klasické začaly příčit nejprve z ekologického důvodu, a pak mi nebylo příjemné jejich používání ani fyzicky. Investice do kalhotek Snuggs pro slabou a střední menstruaci se nakonec ukázala jako skvělá volba. Nemusíte se bát propustnosti, stačí si vybrat variantu dle intenzity a ani vlhkosti. Kalhotky jiných značek jsem zatím nevyzkoušela, ale podle recenzí vycházejí nejlépe ty od značky Sayu. Je tedy jen na vás, jestli preferujete spíše minimalismus nebo svůdnou klasiku, budete věřit neškodné syntetice či přírodnímu materiálu. Ať tak či tak, věřte, že pomůžete nejen svému zdraví, ale také naší planetě. A to podle mě stojí alespoň za pokus.

Mohlo by vás zajímat: 

Reklama