mojezlatéI když se to nezdá, potřebujeme je. Rituály jsou taková naše malá antidepresiva - omezují pocit úzkosti, dodávají nám jistotu, že přijde něco dobrého, na co jsme zvyklí, a svým způsobem se na ně těšíme. Vytváříme si drobné opakující se události, které naplňují čas členů naší rodiny společnou činností, ovšem každý z nás je vnímá jinak a to je na nich to kouzelné. Očekávané rodinné zlaté chvilky nám dávají možnost probrat společná témata a dávají nám do budoucna prostor na tyto společné chvíle s láskou vzpomínat. Žijeme ale velmi rychle, a tak se tyto zázračné chvilky z našich životů pomalu vytrácejí. Vytrácí se pravidelnost, malé společné obřady, ale i ty velké, důležité. Hrozí konec rodinných rituálů v Čechách, nebo ještě není vše ztraceno?

Proč jsou rituály v rodině důležité, jaký vliv mají na společný rodinný život a chvíle trávené v kruhu nejbližších - i to je jedno z témat, kterým se věnuje tradiční česká značka Zlaté. Zařadila jej do svého projektu Zlaté chvíle, jehož cílem je zamyslet se nad tím, jakým způsobem trávíme volný čas s našimi blízkými. Je stále těžší najít si v moderní hektické době čas na své blízké a plnohodnotně jej trávit společnými aktivitami. Pro účely projektu vznikly stránky na Facebooku www.facebook.com/MojeZlate.

Moderní život je jeden ohromný kolotoč, který nás nutí neustále se za něčím hnát a nedovoluje nám tak snadno z něj vystoupit, zpomalit a najít si pár chvil na naše nejbližší. Chaoticky se ženeme do práce, do školy, s jazykem na vestě jen tak tak stíháme nakoupit, uklidit, zařídit si nezbytné věci po úřadech... Doma se pak už většinou nezmůžeme na nic jiného, než se zhrouceně svalit na pohovku a tupě zírat na modré blikající světlo z obrazovky televize či počítače. Na komunikaci s partnerem a dětmi už nezbývá často síla. Přitom by stačilo malinko zvolnit, vpravit do rodinného života pár společných zvyků a příjemná a hlavně přínosná komunikace se do domu rázem vrátí.

Kdysi bylo vše jednodušší, chce se nám říct. Pábitelé ve formě televize a počítačů ani zdaleka nedosahovali dnešní síly a na naše rodinné rituály neměli téměř žádný vliv. Vše běželo tak nějak pomaleji a my jsme na sebe měli mnohem více času.

mojezlaté

„Z dětství si hlavně vzpomínám na to, jak nás naši ukládali ke spánku. Táta nás vždy rozhoupal v náručí a hodil nás do postele, maminka nám pak četla pohádky a nakonec nám sestra, ještě malinká, dávala hádanky. To byl zlatý hřeb večera, protože jsme se vždy strašně nasmáli - hádanky byly většinou krásně dětsky nesmyslné a odpověď na ně libovolná. Byly to úžasné časy, které se na tom, jaký jsem, hluboce podepsaly,“ vzpomíná Karel z Poděbrad, tatínek dvou dětí, na svůj oblíbený rituál, který se podle svých slov snaží přenést i do své rodiny a aplikovat jej na své ratolesti.

Z výše uvedených důvodů (což jsou projevy stresu, chaosu a honby za kariérou) mizí z rodinných kruhů také mnohé další rituály prověřené dobou, které jsou velmi důležité pro pěstování kvalitních rodinných vazeb. Podle MUDr. Ivety Šrámkové, psycholožky Centra pedagogicko-psychologického poradenství a prevence v Malackách, nám zejména chybí společné posezení u stolu. Podle paní doktorky je nezbytné alespoň jednou do týdne společně poobědvat nebo povečeřet, když už to nejde každý den. Přitom děti chvíle při společném stolování určitě ocení. Mají prostor na otázky a z rodičů, kteří zmateně nepobíhají, ale klidně sedí, je určitě lehce dostanou. Například taková společná snídaně je velmi dobrá investice do nového dne. I když to možná každého člena rodiny bude stát nějaké to omezení, na druhé straně si stihnete říct, co vás dnes čeká, kdy přijdete domů, kam společně vyrazíte nebo třeba na co máte chuť k večeři. Také víkendový společný oběd má něco do sebe. Nažehlený ubrus, porcelán po babičce, skvělý oběd, a hlavně - pravidelná hodina, kdy všichni usednou u jednoho stolu a proberou třeba historky z uplynulého týdne.

Kouzlo rituálu ovšem nemizí jenom z každodenního života. Mnohé rodiny si klidně nechají mizet to dobré i z Vánoc a jiných svátečních chvil. Moderní žena se dnes už možná tolik nepachtí s předvánočním úklidem a objedná si jej u specializované firmy, u odborníků si nechá napéct cukroví nebo zabalit ve spěchu nakoupené dárky. Stále je ovšem ještě vidět světýlko na konci tunelu.

„Nepeču sice dvanáct druhů cukroví, jak to dělala moje babička i maminka, ale s dětmi si před Vánoci vždy najdeme odpoledne, kdy společně pečeme perníčky a vanilkové rohlíčky. Já si z dětství pamatuji především tu úžasnou vůni vanilky a společného odpoledne. Nerada bych vlastní děti o tyto společné chvilky a následně vzpomínky v dospělosti ošidila,“ říká třicetiletá Erika z Příbrami, která také jedním dechem přiznává, že dalších osm druhů cukroví jí vždy dopeče kamarádčina babička na objednávku.

Existuje mnoho rituálů, které dělají rodinu rodinou, třeba pořádná veselka, ale také důstojný pohřeb, stejně tak je k nezaplacení večerní půlhodinka u prima stolní hry a takový pravidelný polibek mezi dveřmi dokáže zázraky. Není jednoduché tyto zvyky vypěstovat. Ovšem jejich neúnavné předkládání rodině má velkou šanci na úspěch. Po pár týdnech remcání si všichni rádi zvyknou, protože najednou zjistí, že má jejich život řád, je klidnější a uspořádanější.

Navíc se všichni hezky potkávají v realitě, aniž by to byla ta virtuální, a naučí se vyprávět si i naslouchat. MUDr. Iveta Šrámková k tomu poznamenává: „Rodina je nezastupitelná instituce v životě člověka, je jedinečná, neopakovatelná a chvilky strávené s blízkými lidmi si odnášíme do dalšího života. Jsou to častokrát neopakovatelné okamžiky, které nám dodávají novou energii, umožňují nám se opakovaně nadýchnout a zrelaxovat.“

Komunikace v rodině je zkrátka na drobných i větších rituálech založená. Všechny tyto společné obřady jsou zdrojem důvěry jeden v druhého s naprosto nezaměnitelným půvabem, který v nás bude i po čase příjemně rezonovat.