Na počátku byl pouze nápad Asociace cestovních kanceláří. Brzy jej ale budou projednávat i poslanci. Řeč je o průlomovém návrhu, aby v jednotlivých krajích začínaly letní prázdniny v různých termínech, tak jak to známe u prázdnin jarních. „Je to jedna z věcí, o které chceme v září mluvit s poslanci," potvrdil Ministr pro místní rozvoj Rostislav Vondruška.

Prázdniny by podle nového návrhu trvaly pořád dva měsíce, pouze by se časově rozprostřely do období tří měsíců.

Zavedení „nových“ prázdnin by byl přínosem především pro cestovní ruch. Češi by totiž na dovolenou odjížděli postupně a hlavní sezona by se tak prodloužila o několik týdnů. Firmy a úřady by nepřecházely na letní provoz naráz a také zaměstnanci by si nejspíš brali dovolenou v jiných termínech. Nová podoba prázdnin by se mohla projevit i na silnicích, kde by mohlo ubýt nehod a ucpaných silnic, protože by rodiny vyrážely a vracely se z dovolených postupně.

Návrh, s nímž se teprve začínají seznamovat úředníci z ministerstva školství, pedagogové i ekonomové, má množství odpůrců. Proti jsou někteří pedagogové, rodiče a politici. Nelíbí se jim to, že by měla padnout vžitá tradice. Problém by nastal i pro rodiny, kde každé dítě studuje na škole v jiném kraji. Rodiče by pak hůře hledali společný termín pro dovolenou.

„Nový systém by přinesl školství spíše problémy než pozitiva. Jinou otázkou je, nakolik by to bylo přínosné z ekonomického hlediska,“ cituje server iDnes náměstka ministryně školství Jindřicha Kitzbergera.

Různě začínající letní prázdniny fungují například v Německu, Rakousku a Francii. V Itálii a Portugalsku mají děti dokonce tři měsíce volna.

Co říkáte na nový návrh?