„Výchovné prostředky lze použít pouze v podobě a míře, která je přiměřená okolnostem, neohrožuje zdraví dítěte ani jeho rozvoj a nedotýká se lidské důstojnosti dítěte. Platí, že lidské důstojnosti dítěte se dotýká tělesné trestání, působení duševního strádání a jiná ponižující opatření. Tak má nově znít paragraf 884 občanského zákoníků, který čeká na uzákonění. Ten navíc, aby bylo ještě jasněji, uvádí, že: „rodičovská odpovědnost zahrnuje povinnosti a práva rodičů, které spočívají v péči o dítě, zahrnující zejména péči o jeho zdraví, jeho tělesný, citový, rozumový a mravní vývoj bez tělesného trestání, duševního strádání a jiných ponižujících opatření“. Nepřináší s sebou ale žádné automatické tresty pro rodiče, kteří by se novým zněním občanského zákoníku neřídili. Co na takovou změnu říkají rodiče?

65379e57dab61blobid0.jpg
Foto: Shutterstock

Už bylo dávno na čase, říká učitelka cizích jazyků Alena (39)

Já se spíš divím, že něco takového přidávají do občanského zákoníku až teď. A že je kolem toho takové haló. Copak jsme pořád ještě ve středověku? Není přece normální někoho bít, psychicky týrat. Kohokoli, dítě nevyjímaje. Vždyť to stejně nemá vůbec žádný výchovný efekt, což potvrzují i psychologové. Naopak, dítě má jen strach, ale pak to dělá stejně, jen potají, za zády rodičů. Proč si raději nedat tu práci a dítěti nevysvětlit, co a proč musí, nebo nemůže? Plácnout ho je pohodlnější, že jo? Jen mi přijde škoda, že to spousta lidí bude zcela jistě ignorovat. Hloupost jen tak nevymizí.

Souhlasím, ale ve změnu nevěřím, pochybuje kadeřnice Daniela (49)

Děti jsme nikdy nebili, takže pro nás tahle novela nepřináší nic nového. A upřímně? Nemyslím si, že by pár řádek navíc v občanském zákoníků přineslo nějakou změnu, když takové chování rodičů nemá být automaticky kriminalizováno. Některé velké děti se možná vzepřou a začnou svým rodičům vyhrožovat udáním, ale ty malé budou trpět dál. Dokud lidi nedostanou rozum a nepřestanou s násilím.

Přiměřený trest nikomu neublíží, myslí si řidička z povolání Veronika (42)

Trapné, jak stále musíme v něčem dohánět Evropskou unii a každý její nesmysl. Plácnutí přes zadek u malých dětí, případně facka pro drzého puberťáka mi nepřijde jako něco mimo mísu. Fungovalo to takhle staletí, takže jde o ověřený způsob výchovy. Copak si čtrnáctiletý kluk nechá něco přátelsky vysvětlit? Nebo dvouletá rozjívená holčička? Usměrnit je a hotovo. Samozřejmě nemyslím nějak surově. To zase ne. Ale přiměřený tělesný trest ještě nikoho nepoznamenal. To bychom museli být národ neurotiků a cvokaři by měli mnohem víc napilno. Mimo to, všichni vidíme, kam to věčné debatování s dětmi a volná výchova vede.

Trestám i já a nejspíš nepřestanu, míní prodavačka Marcela (31)

Nepodporuji kdovíjaké násilí na dětech. To je samozřejmě špatně. Ale přiznávám, že i já svým synům občas naplácám. Jsou prostě chvíle, kdy nějaké rozumné domluvy nemají absolutně žádný smysl. Děti je snad už ani neposlouchají, dál si jedou to své. Pak mi zkrátka vytečou nervy a dostanou na zadek. To jediné je zabrzdí. A pochybuji, že budu svůj způsob výchovy měnit jen proto, že s tím nesouhlasí občanský zákoník.

Není normální někoho bít, kroutí hlavou servírka Markéta (36)

Já to rozhodně vítám. Aspoň se nad sebou všichni ti, co tlučou svoje děti, zamyslí! Copak je normální ubližovat komukoli, natož někomu tak blízkému? Dítě by se u nás rodičů mělo cítit v absolutním bezpečí, ne čekat, z které strany mu jedna přilítne. Kéž by to už lidem docvaklo.

Zdroj informací: respondentky redakce, Vláda ČR

Čtěte také: