seznam.jpg
Foto: Shutterstock

Nejen bramborová hlíza, ale i slupky v sobě schovávají cenné látky - vitamín B1, B2, B6 a vitamín C, což málokdo ví. Obsahují také minerály a stopové prvky, jako je draslík, zinek, vápník, hořčík nebo měď, takže by byla chyba je vyhazovat a nezpracovat.

1. Bělí zuby

Slupky od brambor jsou přírodní bělidlo na zuby. Jak na to? Vložte si slupku na zuby a udržte v ústech co nejdéle to vydržíte. Vyplivněte a vypláchněte si ústa. Není to žádný zázrak, ale dokážou odstranit menší skvrny například od kávy.

2. Hojí rány

Máte drobnou ranku, štípanec, škrábanec, nebo nějaké zranění? Přiložte na místo bramborovou slupku, která má jednak chladící schopnost, takže vám uleví od nepříjemných pocitů, ale také působí antibakteriálně a protizánětlivě. Klidně po přiložení místo obvažte a nechte působit několik hodin, nebo nejlépe přes noc.

3. Na pleť

Trápí vás pigmentové skvrny? Údajně i s tím vám dokážou pomoci bramborové slupky. Každý den přejíždějte po skvrnách slupkou alespoň po dobu deseti minut. Pokud si pro tuto proceduru zvolíte ráno a slupky dáte den předtím do lednice, pomůže i s otoky a pleť příjemně ochladí. Buďte trpěliví a po pár týdnech byste měli pozorovat blednutí skvrn.

4. Na skvrny

Pokud jste proti chemickým čističům a hledáte něco přírodního, bramborové slupky jsou tou pravou volbou, pomohou zejména se skvrnami. Je to účinný prostředek třeba i na skvrny od trávy, která jde špatně dolů. Před praním skvrny přejeďte a poté vyperte tak, jak jste zvyklí. 

Dokonce je můžete využít i jako čistič pánví nebo připečených kastrolů. Slupky na sebe vážou nečistoty a dokážou je vyčistit bez drhnutí. Doporučujeme je využít na nepřilnavé povrchy, které nemůžete vyčistit například drátěnkou, kterou byste poškodili povrch.

5. Jako hnojivo

Máte kompost? Střádejte slupky, ale nemusíte jen od brambor, v podstatě jakékoliv slupky a ty pak dejte k rostlinám, poskytnete jim tak perfektní výživu.

6. Na šediny

Sem tam se na vaší hlavě objevují šedé vlasy? Jednoznačně zkuste slupky od brambor, pokud nechcete dát přednost chemickým barvám. Slupky povařte a nechte vychladnout. Tímto odvarem pak vlasy polévejte a klidně můžete nechat několik hodin působit. Barva by pak měla být jednotnější a šediny méně viditelnější.

shutterstock-2063401976.jpg
Foto: Shutterstock

7. Na zánět

Bolí vás, nebo někoho jiného v krku, nebo vás trápí angína? Bramborové slupky mají tu schopnost, že vytahují zánět! Slupky si dejte kolem krku a obalte například šátkem, aby držely na místě. Nechte působit ideálně přes noc a těšte se z rychlejšího uzdravení.

8. Snack k televizi

Slupky rozložte na pečící papír na plech, posolte, přidejte koření, olej a pečte do křupava. Výborná a zdravá dobrota k televizi je na světě a ještě nemáte žádný odpad.

Pokud nemáte možnost bramborové slupky zpracovat hned, schovávejte si je v mrazáku a vždy, když budete potřebovat, část vyndejte a zpracujte. Zmrazené vydrží déle a nebudou plesnivět.

Zdroj: autorka článku, delishably, thekitchn, Bydlíme kvalitně