Průjem je onemocnění, které zakusil za svůj život snad každý z nás. Většina z nás ho považuje za nutné zlo, které nám ovšem často v tu nejnevhodnější dobu dokáže pořádně znepříjemnit život.
V některých případech však může toto na první pohled banální onemocnění v souvislosti s velmi rychlým odvodněním organismu způsobit i velmi vážné zdravotní komplikace. To se týká především dětí, anebo seniorů, či lidí trpících jinou závažnou nemocí, či rekonvalescentů...
Obzvlášť nadcházející horké počasí zvyšuje i v našich klimatických podmínkách riziko průjmovým onemocněním. Rychle se kazící potraviny, nedostatečně omyté ovoce či zelenina...
Jak se bránit?
Střevní kolika provázená řídkou stolicí vzniká náhle a ve většině případů během několika dnů zase sama odezní. Přesnou příčinu průjmu často ani nezjistíme. Pokud chceme co nejvíc zkrátit dobu obtíží, měli bychom dodržovat následná opatření:
- dostatečný přísun tekutin (neslazený čaj)
- dieta s omezeným obsahem tuků (suchar)
- použití některého z protiprůjmových léků
Rychlá pomoc
Léčba všech druhů průjmů spočívá v prvé řadě v tzv. rehydrataci organismu, tedy ve zpětném dodání ztracených tekutin a v podávání vhodného léku. Nejlepší je samozřejmě takový, který působí proti všem typům průjmu.
Náhlý útok střevní koliky - akutní průjem - odvrátíme okamžitým polknutím dvou tobolek IMODIA, později podáváme jednu tobolku po každé řídké stolici. Dětem podáváme pouze po jedné tobolce, dětem mladším než šest let lék nepodáváme.
V případě vleklého chronického průjmu postupujeme stejně, dvě, respektive jednu tobolku však podáváme na celý den, dokud nedocílíme tuhé stolice.
Maximální dávka pro akutní a chronický průjem je 8 tobolek IMODIA denně pro dospělé, u dětí je zapotřebí určovat dávku ve vztahu k tělesné hmotnosti (3 tobolky/20 kg).
U starších pacientů není potřeba upravovat dávkování. Také pacienti s ledvinovým poškozením mohou IMODIUM užívat bez zvláštních omezení.
V případě poškozených jater se však doporučuje užívat lék opatrně vzhledem ke sníženému metabolismu prvního průchodu játry.
Před podáním přípravku IMODIUM těhotným ženám (zvláště v prvních třech měsících) je zapotřebí posoudit očekávaný léčebný prospěch proti možnému riziku, přestože teratogenní (vyvolávající vrozenou vadu) nebo embryotoxické účinky se neprokázaly.
Malá množství loperamidu (základ léku) se mohou objevit v lidském mateřském mléce. Proto nelze užívání přípravku IMODIUM v období kojení doporučit.
Nový komentář
Komentáře
Zázvorka — #1 to jako fakt? zajimavy napad. az bude prilezitost, vyzkousime
pomáhá becherovka
zatím ho nepotřebuji
na štěstí mě zatím nic takového nepostihlo ale člověk nikdy neví
tak to bych zrovna teďkom chytit nemusela , ale zase na druhou stranu , nějaké to kilčo by šlo dolů
Tak průjem od středy do pondělka jsem si opravdu "užívala" - neuróza před státnicemi. V životě jsem neměla tak dlouhou srajdu. Nepomáhalo nic
Taková sračka na dovolený, to je situace...třeba někde na lodi
A co trošku přírodní a příjemnější prostředek pro tělo?
Nám se osvědčily spolknout 2 kuličky pepře a trošku zapít (nekousat)........