Průjem je onemocnění, které zakusil za svůj život snad každý z nás. Většina z nás ho považuje za nutné zlo, které nám ovšem často v tu nejnevhodnější dobu dokáže pořádně znepříjemnit život.

V některých případech však může toto na první pohled banální onemocnění v souvislosti s velmi rychlým odvodněním organismu způsobit i velmi vážné zdravotní komplikace. To se týká především dětí, anebo seniorů, či lidí trpících jinou závažnou nemocí, či rekonvalescentů...

Obzvlášť nadcházející horké počasí zvyšuje i v našich klimatických podmínkách riziko průjmovým onemocněním. Rychle se kazící potraviny, nedostatečně omyté ovoce či zelenina...

Jak se bránit?

Střevní kolika provázená řídkou stolicí vzniká náhle a ve většině případů během několika dnů zase sama odezní. Přesnou příčinu průjmu často ani nezjistíme. Pokud chceme co nejvíc zkrátit dobu obtíží, měli bychom dodržovat následná opatření:

  • dostatečný přísun tekutin (neslazený čaj)
  • dieta s omezeným obsahem tuků (suchar)
  • použití některého z protiprůjmových léků

 

Rychlá pomoc

Léčba všech druhů průjmů spočívá v prvé řadě v tzv. rehydrataci organismu, tedy ve zpětném dodání ztracených tekutin a v podávání vhodného léku. Nejlepší je samozřejmě takový, který působí proti všem typům průjmu.

ImodiumMezi takové patří v lékárnách volně prodejný zaručeně stoprocentně účinný prostředek IMODIUM. Významně zkracuje dobu onemocnění. Léčebný efekt přípravku se dostavuje bezprostředně po jeho požití. Téměř u poloviny pacientů odezní veškeré příznaky během čtyř hodin, u většiny zbývajících do druhého dne.

Náhlý útok střevní koliky - akutní průjem - odvrátíme okamžitým polknutím dvou tobolek IMODIA, později podáváme jednu tobolku po každé řídké stolici. Dětem podáváme pouze po jedné tobolce, dětem mladším než šest let lék nepodáváme.

V případě vleklého chronického průjmu postupujeme stejně, dvě, respektive jednu tobolku však podáváme na celý den, dokud nedocílíme tuhé stolice.

Maximální dávka pro akutní a chronický průjem je 8 tobolek IMODIA denně pro dospělé, u dětí je zapotřebí určovat dávku ve vztahu k tělesné hmotnosti (3 tobolky/20 kg).

U starších pacientů není potřeba upravovat dávkování. Také pacienti s ledvinovým poškozením mohou IMODIUM užívat bez zvláštních omezení.

V případě poškozených jater se však doporučuje užívat lék opatrně vzhledem ke sníženému metabolismu prvního průchodu játry.

Před podáním přípravku IMODIUM těhotným ženám (zvláště v prvních třech měsících) je zapotřebí posoudit očekávaný léčebný prospěch proti možnému riziku, přestože teratogenní (vyvolávající vrozenou vadu) nebo embryotoxické účinky se neprokázaly.

Malá množství loperamidu (základ léku) se mohou objevit v lidském mateřském mléce. Proto nelze užívání přípravku IMODIUM v období kojení doporučit.