Stávka hudebníků, kvůli které musely být uzavřeny po čtyři dny music-halls na Broadwayi v New Yorku, skončila v úterý večer, a to po těžkém jednání s producenty. Dohoda, formou kompromisu, byla učiněna až po zásahu starosty města, Michaela Bloomberga. Ten vyzval obě strany k jednáním v noci z pondělí na úterý, samozřejmě za účasti prostředníka.
Stávka byla vyhlášena po neúspěšném jednání mezi hudebníky a producenty, kdy v rámci jednání o obnovení smluv hudebníků nebyly strany schopny shodnout se na minimálním počtu hudebníků, kteří by měli hrát v muzikálech. V současné době jich je 26, ale producenti chtěli jejich počet snížit na 14. Kompromisem se stanovil minimální počet hudebníků na 18 - 19, pokud jde o největší broadwayské produkce. Jed Bernstein, člen Ligy producentů, prohlásil, že obě strany musely udělat značné ústupky. "Ačkoliv jsme přistoupili na snížení minimálního počtu hudebníků, zachránili jsme lesk Broadwaye (...) a budeme pokračovat v hraní té nejhezčí hudby, kterou jste kdy slyšeli,"prohlásil Bill Moriarity, zástupce Federace hudebníků.
Federace, která sdružuje 10 000 hudebníků a z nichž přibližně 350 hraje na Broadwayi, se obává, že snižování počtu osob povede časem k vymizení této profese, která bude nahrazena digitální hudbou ze záznamu.
Stávka stála město kolem 7,2 milionů dolarů, jak uvádějí čísla zástupců newyorského turistického ruchu. Poslední taková stávka byla zde zaznamenána v roce 1975 a trvala tři týdny. Jejím důvodem byl stejný problém – minimální počet hudebníků při divadelních představeních.
A tak se mé myšlenky vracejí zpět do historie, kdy "stroje začaly brát lidem práci" a ti už byli nepotřební a nikdo neměl zájem o jejich um a zručnost. Nebo by se také mohlo stát, že nastane situace z Čapkova dramatu - Válka s mloky a digitální technologie ovládne celý svět a my před ní nebudeme moci uniknout. V lese nám budou zpívat digitální ptáčkové, protože ti živí se musejí krmit a lesy vlastně nebudou lesy, ale hologramy, protože těm kyselé deště nevadí…
A propos, nemělo by být třeba méně producentů?
Reklama