6315eec47a7a0obrazek.png
Foto: Klára Křížová

Začátkem léta jsem se vypravila na výlet do oblasti Dolomiti Paganella, do městečka Molveno. Najdete je blízko známého města Trento. Než sem dojedete, nemůžete minout vinařskou oblast Piana Rotaliana, které zde říkají Vinná zahrada. Je to velké lákadlo pro milovníky vín, ochutnávku nabízí menší i větší vinařství a místní odrůdy jsou přímo lahodné. Všude vám
ochotně nabídnou vynikající červené, grapu a povypráví příběh vinařství, o které se stará již několik generací rozvětvené rodiny majitelů. Je to poutavé vyprávění, podmínky k pěstování, finanční krize a další překážky rozhodně neusnadňovaly rozvoj vinařství. I proto oceníte vše, co ochutnáte.

6315eedcbe79aobrazek.png
Foto: Klára Křížová

Pokladem Molvena je stejnojmenné jezero. Jedná se o největší alpské jezero přírodního původu v Itálii, ležící více než 800 metrů nad hladinou moře. Leží v blízkosti náhorní plošiny Paganella, lemované horským masivem, který se nazývá Brento. Má velký význam jako zásobárna vody pro celou oblast. Jezero ve slunečných dnech přímo láká ke koupání. Je průzračně čisté a jeho hladina se leskne jako zrcadlo.

Protože jsem byla u jezera v červnu, neodolala jsem, vzala si plavky a vykoupala jsem se. Ano, voda byla velmi studená, ale stálo to za to. Příjemně mě osvěžila po jízdě na kole, protože jsem se rozhodla celé jezero objet po příjemné cyklostezce. Pokud tady budete, není problém si v půjčovně vypůjčit kolo – klasické nebo elektrické a vyrazit.

6315eef73630fobrazek.png
Foto: Klára Křížová

Jezero má délku 4,4 km a šířku 1,5 km, kolem dokola ho lemuje cyklostezka, po které můžete jet na kole nebo se vydat pěšky. Na elektrokole, jako jsem měla já, ho objedete s velkou pohodou za dvě hodiny. Cyklostezka kolem jezera je velmi snadná, v podstatě po rovině a mezi stromy, dá vám možnost si jezero prohlédnout z více stran, případně si po cestě odpočinout a zastavit se na kávu nebo na malou svačinu. Břeh jezera je jako z pohádky. Zelené scenérie, stejně jako oblázková pláž je okouzlující.

Celá oblast počítá s tím, že mezi návštěvníky jsou nadšení cyklisté. Odpovídá tomu velké množství cyklostezek s různými úrovněmi náročnosti. Když se podíváte na mapku, zjistíte, že jich je kolem 400! Je skvělé, že si najdou své cesty jak rekreační cyklisté, kteří mají kolo jako své hobby, tak i ti, kteří potřebují velkou dávku adrenalinu. A tu tady s určitostí najdou, stezky s velkým převýšením jsou dost velkou výzvou.

6315ef11226fdobrazek.png
Foto: Klára Křížová

Půjčovny kol najdete nejen v Molvenu, ale také v nedalekých obcích Andalo a Fai della Paganella.

Na hladině jezera Molveno, v srdci Přírodního parku Adamello Brenta, se odráží obraz Dolomit: sugestivní výtvor přírody v oblasti, která je považována za příklad dokonalého územního plánování a ochrany přírody.

Více najdete na https://www.visittrentino.info/cs/pruvodce/priroda/jezera/jezero-molveno_md_2346

6315ef2648404obrazek.png

Reklama