Zdravím všechny
Moje sestra je velmi aktivní sportovec, ale ne z vlastní vůle. Prostě musí. Před časem jí zjistili Bechtěrevovu chorobu (ve zkratce se jedná o vápenatění kostí a páteře), je jí 18, ale vážněji se to začne projevovat až kolem 25 let. Nejdřív z toho byla zoufalá, hlavním důvodem jejího zoufalství však bylo, že miluje koně. Bydlíme hned naproti stájím a ona od malička byla u nich, starala se o ně a trénovala je. Byl to její koniček a sport, nikdy jí nevadilo, že je kolem toho hodně, ale opravdu hodně práce, a ne zrovna lehké. V tom jsem ji obdivovala, já tu výdrž neměla. Strašně toužila jezdit na koni, ale asi jako v každé stáji vás nenechají jen tak sednout na koně, dokud se o něj nedokážete pořádně postarat, osedlat atd. Málokomu se chtělo čekat, až se všechno naučí. Jenže ji to tak hrozně bavilo, že skoro čtyři roky se učila jen o koních, jak se o něj postarat. Když pak konečně začala trénovat jízdy, byla hrozně šťastná, jenže začaly potíže se zády. Bolest byla někdy opravdu hrozná, chodila po doktorech, stíhala školu i koně, ale pak se dozvěděla od doktorky, že má tuto chorobu, že se nesmí nadměrně namáhat. Hlavně ulevit zádům, což znamenalo přestat s koňmi (při jízdě se záda celkem dost namáhají, a když máte ještě poklízet atd..), prostě jí to zakázala. Řekla, že má cvičit, ale opatrně a nepřepínat se. Hlavní problém byl ale v tom, že toto rozhodnutí přišlo přesně tři měsíce před její první jízdou, měla jet parkur v Luhačovicích.
Bylo to pro ni hrozně těžké, koně pořád hrozně miluje, ale už nejezdí. Sice má povoleno sem tam se projet, ale to není ono. Sportuje tak, že plave, má dokonce doma takovou malou posilovničku, kde rehabilituje sama, ale v mezích. Ale její vysněný sport to není a už nikdy nebude.

Helena


Milá Heleno,
tak to je pro "koňáka"asi hodně tvrdý verdikt a je mi vaší sestry moc líto. Zvlášť, když bydlíte proti stájím a ona denně vidí ostatní, jak jezdí.
Ale takový je život, zdraví je přednější. Ať si vychutnává alespoň ty občasné chvilky na koňském hřbetě a dává na sebe pozor.
Moc ji pozdravujte a držím jí palce.

Reklama