Zemřela v šestatřiceti
Sexsymbol své doby (i pozdější) a zároveň nevinnost a čistota. Zatracení i absolutní gloriola. Takovou dvojakou tvář měla předčasně zesnulá americká herečka Marilyn Monroe (Norma Jeane Mortensen). Od její smrti dnes uplynulo už 47 let.

MM jako ztělesnění amerického snu

Blonďatá, vnadná, s našpulenými rty, úžasně fotogenická. Andělská Marilyn, jejíž skutečný život se podobal spíše noční můře a skončil příliš brzy.

Po rozvodu se svým posledním manželem skončila v těžkých depresích. O několik měsíců později, 5. srpna 1962, byla nalezena ve svém bytě mrtvá...

Monroe zažila smutné dětství. Její matka Gladys Bakerová, milovnice „stříbrného plátna“, byla závislá na lécích proti depresi a nebyla schopna vychovávat svoji malou dcerku. Otce Marilyn vůbec nepoznala.

Část svého života strávila stěhováním z jedné pěstounské rodiny do druhé. Dva roky žila také v sirotčinci v L. A. Nejvíce péče a lásky tak zažila jen u své tety Anny, u které jednu dobu žila.

Třikrát vdaná, třikrát rozvedená, jednou mrtvá...

Malá Norma Jeane Mortensen (byla pokřtěna s příjmením Baker) se narodila 1. června 1926 do světa bez jistoty a lásky. V 16 letech se Monroe vdala. Jejím vyvoleným se stal James Dougherty. Sňatek byl předem plánován a měl zabránit tomu, aby se Marilyn už nemusela vrátit do sirotčince. James patřil k obchodnímu loďstvu a po většinu času byl od své ženy pryč. Manželství trvalo pouhý rok.

Marilyn v té době pracovala v továrně na padáky. Zde ji objevil fotograf David Conover. Brzy poté začala pracovat v modelingové agentuře Blue Book. Fotila reklamy na potravin, ale fotila také erotické snímky, které se později objevily v kalendáři nazvaném Golden Dreams.

V roce 1952 vyšel poprvé časopis Playboy a Marilyn byla historicky první playmate. Jedna z největších produkčních společností 20th Century Fox ji dokonce nabídla smlouvu.

V témže roce začalala Monroe chodit se špičkovým baseballistou Joem DiMaggiem. Vzali se tajně 14. ledna 1954. Jim (Joe) ale jen těžko nesl slávu své ženy a v žárlivém záchvatu ji i několikrát zbil.

Marilyn stále více toužila stát se opravdovou charakterní herečkou. V průběhu dalších let rozvázala pracovní poměr s 20th Century Fox a pronajala si byt v New Yorku. Zde začala navštěvovat Actor's Studio, patřící Leeovi Strasbergovi. Po roce dohadů 20th Century Fox podlehlo jejím požadavkům (zasahování do scénářů, schvalování výběru režisérů). Její nová smlouva jí dovolovala neuvěřitelné možnosti kreativní kontroly. První vážný film, ve kterém Monroe excelovala v roli Cherie the Chanteuse, byl oceněný Bus Stop z roku 1956.

Když bydlela v New Youku, začala Monroe chodit se spisovatelem Arthurem Millerema v roce 1956 se potřetí vdala. Pár se několikrát pokoušel o dítě, ale Marilyn pokaždé potratila.

Žal ji nakonec přivedl k lékům a alkoholu. Miller se ji snažil zachránit. Napsal pro ni scénář k filmu Mustangové, kde mohla uplatnit svou celoživotní touhu se stát herečkou vážných rolí. Nic ale nešlo hladce. Manželé se nakonec rozvedli a Marilyn v těžkých depresích se ocitla na dně.

Smutný návrat

V roce 1962 to vypadalo, že se Marilyn vrátila do starých kolejí. Shodila 15 liber pro roli v Something's Got to Give (Něco musí prasknout). Při natáčení se však opět chovala nesnesitelně rozmarně. Jednou dokonce tajně pláchla z natáčení ve vrtulníku na narozeniny prezidenta Kennedyho... Když to vedení zjistilo, na oplátku ji z filmování vyhodili a žalovali pro porušení smlouvy. Marilyn byla zničená.

Když se jim však nedařilo najít za ní náhradu, nabídli jí, aby se znovu vrátila do práce. Marilyn byla nadšená, ale už to nestihla. Pátého srpna 1962 byla nalezena mrtvá ve své ložnici, nahá s telefonním sluchátkem v ruce. Okolností její smrti jsou dodnes zahaleny pochybnostmi. Mafie? Sebevražda?Kennedyovi?

Její pohřeb jen v úzkém kruhu přátel zařídil exmanžel Joe DiMaggio. Na Marilynině náhrobku je prosté: Marilyn Monroe

Reklama