Podle našich vědomostí byli koně zkroceni někde mezi Černým mořem a Kaspickým jezerem. Pravděpodobně ale byli chováni - a kroceni - na více místech současně. Byli nejprve chováni v podobě polodivokých stád, která nesla užitek hlavně jako zdroj potravy, a teprve později se začali využívat k jízdě a k zápřeži. Nesloužili ovšem k tahání nákladů - na to byli příliš cenní. Koňská spřežení se zapřahala do válečných vozů, nejprve po dvojicích, později i čtyři koně vedle sebe. Bůh války Áres měl vůz tažený bílými hřebci. Těžcí koně nosili rytíře do bitev. Později se koně začali využívat i k těžké práci a ještě později to vypadalo, že jejich éra pominula a že už nejsou zapotřebí.
V dnešní době se ovšem vlastnictví koně stává znovu módní záležitostí.
Co vlastně takové „pořízení koníčka“ obnáší?
Paní Alena Nykodýmová, která pečuje o koně v jezdeckém klubu, nám k tomu řekla následující: „V první řadě si musíme uvědomit, že jde o dlouhodobou záležitost - rozhodně delší než pořízení psa. Kůň se dožívá asi třiceti let, ovšem nejstarší kůň se dožil více než čtyřiceti let - nejde tedy rozhodně o záležitost, kterou vyřídíme během nějakého citového vzplanutí. Poník, který se obvykle kupuje pro děti, se dožívá věku ještě vyššího - průměrně kolem čtyřiceti pěti let. První náklad je samotné pořízení koně - jenže tím celá akce začíná. Majitel může koně mít ve své stáji, ale může jej také nechat ustájit u někoho, kdo se mu o koně postará. Na jihu Moravy jej ustájení vyjde od 3 500 Kč až do 5 500 Kč za měsíc. K tomu je nutné připočítat každých šest až osm týdnů kováře, veterinární péči, zahrnující například povinná očkování, prohlídky a léčbu a další náklady na nezbytné vybavení a výcvik. To, že všechny tyto částky zaplatíme, zdaleka ovšem neznamená, že tím péče končí. Majitel by totiž neměl zapomínat, že kůň je živý tvor, o kterého je nutné denně pečovat a být s ním v kontaktu. Denně musí ven, denně by se s ním mělo pracovat podle určitých pravidel. To všechno se dá samozřejmě zaplatit, ale pokud má být kůň skutečně „náš“,
Ne každý si ovšem může takového koníčka dovolit, ale každý se může na koníčky přijít podívat.
Od jara do podzimu se koná celá řada soutěží a závodů, které rozhodně stojí za to vidět. Pořádají se vozatajské soutěže, známé je westernové ježdění, honební ježdění,drezúra nebo military. V roce 1900 se do programu olympijských her v Paříži zařadily i skokové soutěže. Byly tři: skákání na čas, skok daleký a skok vysoký. Na olympijské hry vás ovšem nepozveme - to si budete muset ještě počkat - ale na parkurové skákání se podívat můžete.
V sobotu 13. září na závodišti jezdeckého klubu v Žebětíně u Brna totiž budou probíhat od dvanácti hodin soutěže různých stupňů obtížnosti.
Vstupné se neplatí, diváci jsou srdečně zváni.
Nový komentář
Komentáře
Simba: My jsme měli na klinice jednu kladrubačku a byla skvělá. Tak trpělivýho koně jsem v životě neviděla. Dostávala chuděra injekce 3x denně a ani se neošívala, někteří hysterici kopali i při měření teploty.
Ťapina: Víš, že skoro závidím. Mým největším přáním ve 13 bylo se starat o koně v Kladrubech.
Koníčci budou brzy na nějaký čas mou náplní práce. Doufám, že se to obejde bez úrazu
Z koní mám respekt.Ale jsou to nádherná zvířata.
Tašina: koukám, že to znáš...jinak závody byly tentokrát hnusné, zima a vlhko...naštěstí nejhorší "úraz" byly naražená žebra...ale jsem úplně zmrzlá a koníčci taky.
Tašina: Tak právě tohle jsem minulý rok udělala, a byla jsem trochu zklamaná. Dcera sicemá koně moc ráda, stále chtěla vlastního, což bylo něco pro mne, která se u koní motala od 2 let. Jenže zatímco já po 20-ti leté přestávce byla ve svém živlu, trvala jsem na tom, že si koně na zaplacenou hodinu i sama připravím - čištění, sedlání,..
ne. Viděla jsem, že je má sice ráda, ale zároveň se jich trochu bojí, ta práce kolem se jí nelíbí,...
Viděla jsem, že je jiná než já a ani mne nepřekvapilo, když tam přestala chodit. Nevyčítám jí to, možná se ke koním jednou vrátí, kdo ví, má i spoustu jiných možností a zálib.
Píšu ti to proto, aby jsi nebyla zklamaná, jestli tvá dcera nebude tu práci kolem dělat s láskou ke koním, tak asi jak jsi ji dělala ty a jak jsem ji dělala ve 13 i já.
Já se taky koňů strašně bojím a naštěstí děti k nim neinklinují. Zato milují psy a mám co dělat abych jim rozmluvila více psů v paneláku. Zatím obstál jen jeden mini.
taky jsem si s dcerou a s konema dost uzila. sama si doma jednoho postavila a byl vymakany do detailu. jen mne mrzi, ze jsem tenkrat nefotila, mela by aspon pamatku.
Saturninka: Tvoji dceru
obdivuji
. Ale zvíře prý pozná kdo to s ním myslí dobře.
Flower: taky jsem se chytala za hlavu :-( No přes maminku to neprošlo. Jinak díky za tipy
A já jako dítě prosila rodiče, ať mi koupí koníka, že bude bydlet na balkoně
. Dcerka to zdědila po mně - už teď plánuje, jak si postavíme stáj
...
Já mám dnes z koní strachy - nebo respekt???? A malá vběhne k ohradě, stoupne si mezi 3 koňské hlavy a je v sedmém nebi, nebojí se jezdit ani na velikém koni.... zato já trnu hrůzou, aby nespadla...
Tak
si letos koníčky taky vyvzdorovala. Zatím chodí jen do klubu, ale známí nám už nabízeli hříbě. Nechci, nejsou penízky na jeho ustájení a v paneláku to nejde. Ale mám jiný problém: nevíte o nějaké slušné levnější helmě pro 10letou
?
Koníci jsou nádherní zvířátka
. Moje sestra u nich strávila mládí.
Moje dcera je blázen do koní. Milovala je už od malička, i když jsme městská rodina. Na koni jezdí od devíti let, kdy se sama(!) přihlásila do jezdeckého klubu. Teď studuje třetím rokem na střední zemědělské škole obor chovatelství koní a jezdectví a má i svého koně - klisničku, o kterou se starala od hříbátka. Koupili jsme ji, protože ji majitel chtěl prodat a naše dcera ji strašně milovala. Máme to zařízeno tak, že za ustájení a krmivo platíme hříbátky, které klisnička porodí. Dcera jezdí ze školy každý víkend rovnou na statek a tam pomáhá a také celé prázdniny tráví u koní. Moc ji tedy nevidíme, ale ona je strašně šťastná.
Flower: ježíš, to ti závidím, Popelko
Křečkomyš: Dobrý tip, výstava v Lysé n.L. V minulých ročnících bylo možné na vstupenku vyhrát koně
....
já jsem také měla romantické představy o tom, jak se projíždím divokou přírodou, vlasy mi vlají a tak... Tváří v tvář koni jsem k němu pocítila takový respekt, že jsem se ho bála jenom dotknout
Koně se mi na pohled velice líbí, ale jezdit na nich se bojím. Mám z nich trošku strach. Sama jsem spíš na pejsky, mám Westíka Andyho, a je to ten nejlepší kamarád pro celou naší rodinu.
Jezdila jsem odmalička a snila o svém koníkovi, ale teď už vím, že je to příliš náročné. Nemyslím jen finančně. Bohužel bych mu nemohla věnovat dost času, a asi by jsme byli smutní oba. Raději si zaplatím hodiny na oblábeném koni z jízdárny.