Milá redakce,

Kamarádka mi poslala mail se zajímavou početní úlohou, kterou přinesla její dcera ze školy. K dnešnímu tématu se moc nehodí, snad jen jako malá perlička za končícím školním rokem.

Text mailu od kamarádky zní:
"Včera přišla holka ze školy a představ si, že učitelka vyšťourala někde početní slovní úlohu z dob Rakouska-Uherska, a samozřejmě ji dětem hned nadiktovala, aby věděly, jak počítali jejich pradědové a prabáby v páté třídě obecné školy. Tak ti ji tady přepisuju ze sešitu (mimochem je to pěkně nadrápané, fuj). Počti si a počítej, jestli se dopočítáš - CHICHT.

Lovivše rybník, dvaceti pěšákům ryby z nevodu i kádí fišmajstr do lejt házeti kázal, do jedné každé po třech mecítma. Čtyři potahy koňské a dva volské s lejtami do sádek ryby voziti mají, i každý potah koňský za jednu hodinu a volský za hodinu a půl obrátiti musí. Potahům jezditi jest z osmé hodiny ranní do hodiny před poledním klekáním a od jedné hodiny s poledne do páté podvečerní. Fišmajstr za den potahu koňskému 1 zl. 2 kr a potahu volskému 1 zl. vyplatí, pěšákům po 20 kr. Od sádeckého peněz za jednu každou živou rybu z lejty vyklopenu 2 kr. zaplaceno dostane. Spočti, kolik mecítma i kusů ryb fišmajstr odvézti kázal, kolik mecítma i kusů ryb jeden každý potah v lejtě za den odvezl i kolikráte obrátiti v čas ten musel.

Spočti, kolik peněz za ryby fišmajstr od sádeckého dostal, kolik mzdou pěšákům i potahům vyplatil a kolik peněz za ryby zbylo. Fišmajstrovi 10 procent ze sumy této co odměna náleží, spočti tuto.
Spočti částku konečnou za ryby strženou."

Krásný den přeje Sirikit

--------------------------------------------------------------------------------


Milá Sirikit,

ďakujem za hlavolam. Dnes nie je až také telo, tak "lámanie hláv nebude až také úmorné"...

Krásny a pohodový deň :-)

Reklama