Ano, přesně tak nazval sám houslový virtuos Jaroslav Svěcený kapelu, se kterou společně vystoupil na koncertě v pražském divadle Kalich. Všichni hráli ďábelsky a já jsem u toho poskakovala na židli.

Coby zarytou fanynku rockové hudby by mě nikdy nenapadlo, že budu nadšeně skandovat hudebnímu tělesu, jehož členové mají v rukou místo kytar housle a místo bicích sedí za cimbálem.

Odhodivší veškeré předsudky vypravila jsem se v pondělí do divadla Kalich, kde měl ten večer koncert houslový virtuos Jaroslav Svěcený společně s romskou (oni sami se nazývali cikánskou) kapelou Cigánski Diabli. Doprovod mi dělala dcera a obě jsme tam šly víceméně ze zvědavosti.

Jaké na takový koncert vlastně zvolit oblečení? Kožené kalhoty, triko s britskou vlajkou a kožené cvočky po stranách, to by asi vypadalo blbě.
Černobílá klasika to jistí.

cernabila

Už při prvních rytmech mi bylo jasné, že půjde o výjimečnou záležitost. Nadevše totiž miluji film Schindlerův seznam, a hudba, která film provází, je absolutně fenomenální. Na pódiu jsme ji slyšeli mezi prvními skladbami. A tím mě totálně dostali. 

seznam

Jaroslav Svěcený hrál velmi procítěně

Od smutku jsme se přenesli k rytmickému cikánskému folkloru. Pokukovala jsem po lidech kolem, a musím říct, že všem poskakovala kolena. Nebýt tam ty sedadla, tancujeme v rytmu čardáše všichni.

Vážnou hudbu střídala hudba cikánského folkloru, ale kupodivu, vše to celkově vytvářelo dokonalý hudební obraz. Kdybych to neslyšela na vlastní uši, nevěřila bych.

 A jelikož jsem reportérka zvídavá, vetřela jsem se do přízně celé kapely a ke konci se mi ještě podařilo udělat krátký rozhovor s panem Jaroslavem Svěceným.

 vetrelec

„vetřela“ jsem se do přízně celé kapely :)

Předem vám všem děkuji za úžasný kulturní zážitek. Nikdy jsem nic podobného neviděla, vlastně neslyšela. V úvodu programu jste nazval váš koncert mezinárodním spojením. Jen na vysvětlenou Cigánski Diabli pochází ze Slovenska.
Prozradíte mi tedy, na čí popud vzniklo toto „mezinárodní spojení“?
Před nějakým časem mi Cigánski Diabli napsali e-mail, že by chtěli, jestli bychom mohli udělat na Slovensku nějaký společný koncert. Souhlasil jsem, no a jak to tak nakonec bývá všechno úplně jinak, z původně jednoho plánovaného koncertu nakonec vznikla naše dlouhodobá spolupráce a koncertů bylo samozřejmě víc.

A budou i další?
Samozřejmě budou i další. Na všech festivalech, které tady průběžně po celý rok pořádám, už se mnou Cigánski Diabli hráli. A teď se snažíme sehnat nějaké sponzory, aby nám mohlo vyjít i první společné album. Byl bych rád, kdybychom to zvládli příští rok.

Kdo vám vybírá repertoár? Přiznám se, že třeba právě hudební skladba ze Schindlerova seznamu mi při poslechu doslova vehnala slzy do očí.
Přiznám se, že právě Schindlerův seznam jsme si trošku zvolili tak jako navíc, že jsme cítili, že by ta hudba měla v tom programu být, i když jsme ho společně předělali trochu po svém, malinko jsme pozměnili to parafrázování. Ale jinak je pro mě tohle jedna z nejkrásnějších věcí, které jsem kdy slyšel. Moc rád si tu skladbu zahraji.

Výsledek je ohromující, a to nejen u této skladby. Vy i orchestr jste dokonale sehraní.
Rád bych řekl jednu zásadní věc, všichni členové kapely jsou vystudovaní interpreti v oboru klasické hudby, takže jsou technicky perfektně zdatní. U nich to tedy není jen o cikánském folkloru, ale můžeme společně propojovat i různé jiné skladby, které jsou třeba klasického původu. Což taky děláme a samozřejmě se dostáváme do facto i do té cikánské roviny folkloru. Ale je to velký a znatelný rozdíl, že umí zahrát cokoliv, samozřejmě i včetně toho cikánského rytmu.

Cigánski Diabli a Jaroslav Svěcený

Sylvia

krásná violoncellistka Sylvia

Teď mě napadlo takové spojení:Cikánští ďábli posvěcení Jaroslavem Svěceným.
(smích) Ano, já to s oblibou říkávám obdobně, že je to jediný případ, kdy Svěcený hraje s ďábly, ale pozor, hned dodávám, a to je podstatné, s hudebními ďábly. A to je velký rozdíl, protože jinak by to bylo rouhání. Ale oni jsou ve svém oboru opravdu ďáblové, nejen jak hrají, ale také jak bravurně ovládají své nástroje.

To mohu potvrdit. Tito lidé to mají v krvi, jako by se s těmi houslemi už rodili.
Absolutně. A nejen s houslemi. Například hráč na cimbál z Diablu je pro mě absolutní mistr světa ve hraní na tento nástroj. A oni se tak nejen narodili, tihle hráči mají navíc ještě nástavbu toho vzdělání, což je evidentní od prvního momentu, kdy je posloucháte.

„mistr světa“ ve hraní na cimbál

Během koncertu jste i vtipně moderoval. Jde vám to.
Přiznám se, že teď jsem svojí detašovanou profesí také tak trochu moderátor, protože mám svoje pravidelné pořady na v Českém rozhlase. Ještě teď po skončení pořadu tam jdu.

sam

Ještě po koncertě? Necítíte se unavený?
Někdy ano, ale když děláte práci, která vás baví, tak pookřejete. A hudba to není práce, to je poslání.

A já jsem také tak trochu splnila své poslání, tím, že jsem si o něco rozšířila hudební obzory. Nejde přece celý rok poslouchat jenom rock :)

mydva....

foto: autor

Reklama