ani.jpg
Zdroj: Shutterstock

5e396582b76b2obrazek.pngRodiče by se měli připravit na to, že dítě, které miluje manga, ale především anime, bude žít ve svém vlastním světě. Často s tím souvisí i odtržení se od reality, ztráta reálných přátel a trávení velkého množství času na sociálních sítích, kde fanoušci komunikují s ostatními členy komunity. Navíc je potřeba si uvědomit, že témata anime filmů jsou hodně napřed. To znamená, že spousta postav je bipolárních, bisexuálních nebo se jedná třeba o transgendery. Zkrátka témata, která momentálně točí světem. Někteří fanoušci jsou děti, které se teprve vyvíjí a jejich postavení ve společnosti je křehké. Stačí tedy, aby dítě nebylo oblíbené mezi vrstevníky, a o to více se prohloubí jeho potřeba uzavírat se do paralelních světů mimo realitu. Poslední dobou se začíná objevovat čím dál tím více velmi mladých dětí, které touží po změně pohlaví, protože za tím za prvé podle anime příběhů nevidí dlouhodobý proces, a navíc chtějí být jako jejich oblíbená postava, která je například opačného pohlaví, než jsou oni. Myslí si, že tím vyřeší všechny problémy.

Pokud je vaše dítě fanouškem anime, rozhodně není důvod mu jeho zálibu zakazovat. Nutno dodat, že ve spoustě anime filmů i seriálů figuruje morálně hodnotný podtext, který nabádá například k ochraně přírody či k lásce k bližním. Rozhodně byste měli s dítětem o jeho zálibách mluvit. Podporovat ho třeba tím způsobem, že s ním zkusíte ušít kostým anebo ho vezmete na anime festival. Hrozba není přímo v anime nebo potažmo v manga příbězích, ale v uzavření se do světa, který je v určitých aspektech odlišný od toho našeho. Citlivý jedinec má potom tendenci přiblížit se jeho ideálům, co nejvíce to jde.

Trocha historie

Historie anime se datuje od 20. století. V té době se experimentovalo s animačními technikami a pokrokové Japonsko si tuto formu vyprávění oblíbilo. Bylo to i tím, že v Japonsku jsou na filmy vynaloženy opravdu nízké státní dotace, takže musí být omezen i počet herců. Proto se stal populární svět anime, ve kterém je možné zcela vše. Od gigantických chobotnic po charakterově propracované postavy s barevnými vlasy a útlým pasem. Filmy jsou také inspirované komiksovými manga příběhy a postavami, které se začaly kreslit v Japonsku už v 11. století, ale jeho největší vývoj začal po druhé světové válce.

Postavy a fandom

Postavy mají velké oči, neobvyklé účesy, jejich vlasy jsou často v pastelových barvách, mají skoro neznatelný nos a vydávají zvukomalebná slova a citoslovce. Manga i anime rozhodně nejsou jen pro děti, ale i pro dospělé. Obě cílové skupiny fanouškovství prožívají různými způsoby. Mezi nejčastější je samozřejmě sledování filmů a seriálů, sbírání komiksů či různých předmětů spojených s touto tématikou, ale také cosplay (převlékání do kostýmů). Cosplayeři se dříve setkávali především na festivalech. Ve světě je to Comic-Con, u nás například Animefest, který se letos bude konat 8.-10. 5. 2020 na brněnském výstavišti. Nyní se do kostýmů převlečení fanoušci ukazují i na Instagramu, kde poměřují úspěch v podobě počtu sledujících.

Čtěte také:

Reklama