Nobelova cena je ocenění každoročně udělované za zásadní vědecký výzkum, technické objevy či za přínos lidské společnosti. Uděluje se v oborech: fyzika, chemie, fyziologie nebo lékařství, literatura a mír. A právě Nobelova cena za mír je i obsahem tohoto článku a jako takové se jí budeme věnovat i v dnešním tematickém vydání.  

Zítra proběhne v Národní knihovně v Praze tematický večer, nazvaný: Setkání s… režisérem Matějem Mináčem. Program navazuje na probíhající výstavu Zničené židovské památky severních Čech, ve Výstavním sále Galerie Klementinum.
Nejdůležitějším bodem programu však bude vyjádření podpory petice za nominaci sira Nicholase Wintona na Nobelovu cenu míru. Můžete si přečíst zde.

winton

Sir Nicholas George Winton  (* 19. května 1909! Londýn)  je britský makléř a humanitární pracovník, který v roce 1939 zachránil 669 převážně židovských dětí z území ohroženého Československa před transportem do koncentračních táborů tím, že jim zajistil odjezd vlakem do Velké Británie.

socha

Památník sira Nicholase Wintona na pražském hlavním nádraží, odhalený při příležitosti vypravení „Winton Train“ 1. září 2009, sochařka Flor Kentová

Osudy tohoto „českého Schindlera“ režisér Matěj Mináč soustavně mapuje už několik let.
Na tento večer jsem se akreditovala, protože téma druhé světové války a vše s ní související, je mi velmi blízké. Určitě vás nepřipravím o rozhovor a osobní zážitky s režisérem, který se s Nicholasem Wintonem poznal osobně. To ale až v některém z dalších vydání.

Dnes se budeme věnovat tématu, které mě právě v souvislosti s touto událostí napadlo, a to udílení Nobelovy ceny.
Komu byste ji udělily vy?
V naší zemi máme pouze dva nositele: Jaroslava Heyrovského, který dostal v roce 1959 Nobelovu cenu za chemii, a Jaroslava Seiferta, který obdržel v roce 1984 Nobelovu cenu za literaturu.

h s

Jaroslav Heyrovský ........................Jaroslav Seifert

Přesto si myslím, že v naší zemi je mnohem více lidí, ať už žijících, nebo nežijících, kteří by si tuto cenu také zasloužili. Sdílíte stejný názor? Podělte se se svými návrhy prostřednictvím vašich příspěvků a komentářů.

poskytnuté fotografie: www.nkp.cz

Téma dnešního dne: Komu byste udělily Nobelovu cenu?

  • Jako první bod můžete rovnou napsat, zda jste také pro udělení Nobelovy ceny míru siru Nicholasu Wintonovi (ráda vaše hlasy přidám k petici)
  • A pak už pište, pokud byste měly tu moc a šel i vrátit čas, koho byste vy samy navrhly.
    A důvod, proč právě tohoto člověka.
  • Může to být muž i žena, žijící i nežijící, český i zahraniční.
  • A byť se Nobelova cena uděluje „teprve“ od roku 1901, pro zpestření tématu můžete klidně navrhnout i osobnosti, které se narodili před tímto datem, v dávnější historii.
    Představte si, že „vstali z mrtvých“, a dodatečně si pro Nobelovu cenu přišli.

Jsem zvědavá, jak se zhostíte tohoto nelehkého, ale krásného, společenského tématu. Upřímně se těším.

Pište na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Odměněny budou tentokrát dvě pisatelky.
Jedna obdrží svazek knih: Biografii: František Ferdinand, detektivní příběhy: Krev na kapradí a pro odlehčení: Křížovky

knihy

Druhá pisatelka vyhraje DVD Všichni moji blízcí

dvd

 

Reklama