Dlouhodobým cílem projektu Ať Stojí je vybudování porodních center a domů v České republice. Ty by měly být určené jen zdravým ženám s nízkým rizikem komplikací během těhotenství, porodu a šestinedělí. A na porod by v nich dohlížela vyškolená porodní asistentka.

Podle představitelů projektu by tak mohly porody probíhat v lepší atmosféře a v příjemnějším prostředí než v některých porodnicích. Péče by byla individualizovaná a odpovídala potřebám ženy. Předobrazem jsou pro ně porodní domy a centra v zahraničí, v Německu, ve Švýcarsku či v USA.

Koncept je takový, že z porodního domu se v případě potřeby žena s dítětem převeze sanitkou do nemocnice. Porodní centrum by bylo samostatným oddělením nemocnice, takže lékařská pomoc by byla na dosah.

Projekt podpořily i některé známé osobnosti. Jsou mezi nimi Tamara a Tomáš Klusovi, Taťána a Ondřej Gregor Brzobohatí, Bára Poláková a Pavel Liška nebo David Koller. Momentálně probíhá sbírka, jejímž záměrem je vyškolit 21 porodních asistentek. Cílová částka je 307 692 korun. 

Reklama