Hlavní příčina městnání krve je nedostatečná funkce žilních chlopní a málo aktivního pohybu, který podporuje její návrat zpět k srdci. Nahromaděná krev tlačí na žilní stěny, které mají tendenci povolovat. Tak vznikají první metličky a křečové žíly. Okolnosti závisí na životním stylu a také na dědičné tendenci ke ztrátě pružnosti žilních stěn. Chronické žilní onemocnění má několik stadií, která se vyznačují dočasnými otoky, bolestmi a pocity tíhy v nohách, dále metličkami, křečovými žilami, poté trvalými otoky nohou, kožními změnami a v posledním stadiu bércovým vředem. O žilním onemocnění se můžete informovat na webu www.zilniporadna.cz
 
„Právě proti městnání krve účinkuje kompresní terapie. Funguje tak, že vyvíjí vnější tlak na dolní končetiny, zmírňuje otoky, pocity těžkých nohou, bolesti a noční křeče a celkově zlepšuje projevy spojené s chronickým žilním onemocněním,“ vysvětluje dermatoveneroložka MUDr. Julia Černohorská z Mělníka. Tyto potíže provází žilní onemocnění od počátku a postupně můžou nabývat na intenzitě. Lidé, kteří jimi trpí, mají problémy i po chůzi na krátké vzdálenosti, což se velmi negativně odrazí na kvalitě života.

6446603655bb7obrazek.jpgFoto:Žilní poradna
 
Efekt nošení je obrovský 

Ačkoliv se kompresní punčochy obtížně nasazují, jejich efekt je obrovský. Důkazem je studie z roku 2019, která porovnávala kvalitu života lidí s žilním onemocněním před nošením kompresních punčoch a po 6 měsících používání. Většina účastníků na konci hlásila výrazné zlepšení. Pozitivní posun zaznamenali lidé trpící trvalými otoky. Spokojení byli po půl roce i lidé s metličkami a křečovými žilami. Všichni si chválili výrazně lepší fyzický stav, menší bolest, celkovou vitalitu a také náladu.
 
Kompresní terapie je jen součást dlouhodobé nepřetržité léčby
Ačkoliv je kompresní terapie velice efektivní, je pouze jedním z pilířů léčby chronického žilního onemocnění. Mezi další patří užívání venofarmak, léků na zpevnění žilní stěny a proti tvorbě žilního zánětu. Díky těmto lékům je žilní stěna odolnější vůči tlaku hromadící se krve. Je ale nutné je užívat nepřetržitě, stejně jako třeba léky na vysoký tlak. Předepsat je může praktický lékař nebo odborníci na žilní onemocnění.
 
Je pro vás komprese vůbec vhodná? Rozhodne lékař

S praktickým lékařem se také můžete rovnou poradit o výběru kompresních podkolenek či punčoch. Kompresní punčochy a podkolenky mají čtyři třídy komprese, a ne každá je vhodná pro každého. „Punčochy s nižším tlakem se lépe natahují, ale tlak vyvíjený na nohu nemusí být dostatečný a v takovém případě je nošení bez většího efektu. Volba špatného typu těchto výrobků může naopak způsobit víc škody než užitku. Vždy je proto potřeba začít konzultací u lékaře, který poradí, jaké přesně zvolit, a jestli vůbec. Kompresní léčba je velmi prospěšná při žilním onemocnění, při lymfatických potížích a efekt má i při trombóze. Lidem s onemocněním tepen, které také trápí bolest nohou, se naopak silně nedoporučuje,“ říká MUDr. Julia Černohorská.
 
Kompresní punčochy noste i preventivně

I když popisovanými potížemi netrpíte, nebo jen příležitostně, kompresní ponožky můžete obléknout i tak. Jejich přínos oceníte zejména na cestách, kdy se dlouhé hodiny nepohnete z místa, ale i na pěších túrách nebo při běhání. V ideálním případě je nejefektivnější nosit kompresní pomůcky preventivně každý den. Dnes je na trhu veliký výběr barev i vzorů a kompresní prádlo už nevypadá jako zdravotní pomůcka, ale běžný kousek oblečení. 
 
Kdy oceníte kompresní punčochy?
·         Jako prevenci a při léčbě bolavých a oteklých nohou žilního původu,
·         jako prevenci a při léčbě bolavých a oteklých nohou lymfatického původu,
·         při léčbě žilní trombózy,
·         při dlouhém cestování,
·         v těhotenství,
·         při chůzi a běhu,
·         při sedavém zaměstnání.
 
Tipy, jak lépe nasadit kompresní punčochy 
·         Nasazujte je ráno vsedě, než vylezete z?postele. 
·         Mějte ostříhané nehty a obroušené paty. 
·         Zkontrolujte, zda je kůže na nohou suchá. 
·         Sundejte všechny šperky z?rukou. 
·         Užívejte saténový návlek nebo tzv. navlékač kompresních punčoch. 
·         Pomohou vám také gumové úklidové rukavice s?drsnými dlaněmi a prsty. 
6446611d6df55obrazek.jpg 

Jakou sílu komprese zvolit?

Síla komprese se měří stejně jako u krevního tlaku v jednotkách mmHg – tedy v milimetrech rtuťového sloupce. Čím vyšší je číslo před mmHg, tím se jedná o vyšší účinnost komprese.
 
10–17 mmHg: Podpůrná kompresní třída (tzv. A): Jde o nejnižší účinnost stahovacích pomůcek. V této úrovni zlepšují krevní oběh a fungují jako spolehlivá prevence vzniku křečových žil. Brání vzniku občasných otoků a hodí se k zabránění rozvoje křečových žil v průběhu těhotenství. Podpůrná kompresní třída je volně prodejná.
 
18–21 mmHg: První kompresní třída (CCL1): Zdravotní punčochové zboží první kompresní třídy je vhodné pro pacienty s existujícími křečovými žilami. Zmírňují bolesti a brání dalšímu postupu žilního onemocnění. První kompresní třída je volně prodejná.
 
22–32 mmHg: Druhá kompresní třída (CCL2): Tyto pomůcky se obvykle doporučují po chirurgickém zákroku při křečových žilách jako prevence před vznikem nových varixů. Druhá kompresní třída je na předpis i volně prodejná.
 
33–46 mmHg: Třetí kompresní třída (CCL3): Velmi vysoká účinnost komprese se využívá po operacích, aby nedošlo ke vzniku trombů (krevních sraženin), při flebolymfedémech a při pokročilých stadiích chronického žilního onemocnění. Třetí kompresní třída je pouze na lékařský předpis.
 
Nad 50 mmHg: Čtvrtá kompresní třída (CCL4): Tato nejsilnější komprese se využívá při léčbě lymfatických otoků. Čtvrtá kompresní třída je pouze na lékařský předpis.