Kompost byl v minulosti běžnou součástí každé zahrady, v posledních letech se obliba kompostování opět vrací a je součástí životního stylu pro řadu lidí, kteří se chtějí chovat ohleduplněji k životnímu prostředí. Až dvě třetiny odpadu, který jinak skončí v komunálním odpadu, je možné kompostováním přetvořit na kvalitní humus. Bioodpad je tak jediným druhem odpadu, který lze v domácích podmínkách velmi kvalitně recyklovat na cenné organické hnojivo. Ke kompostování je vhodný organický odpad ze zahrady, ale i měkký kuchyňský. Správně založený kompost se do dvou dnů začne zahřívat až na teplotu okolo 50 °C, kdy se uvnitř začnou množit mikroorganismy. Teplota je nutná k hygienizaci kompostu, tedy ke zničení semen plevelů a zárodků chorob.
Posečená tráva sama o sobě není ke kompostování vhodná, protože je příliš vlhká, neprovzdušněná, a může i zahnívat a následně páchnout. K posečené trávě je nezbytné přidávat drcené větve, piliny nebo hobliny, které travní hmotu provzdušní, a tím se snáze humifikuje. Kompostovat lze i kuchyňský odpad, kávovou sedlinu, čajové sáčky, zbytky ovoce a zeleniny apod.
Kam s ním aneb vyberte si správný kompostér
Nevýhodou nekrytých kompostů je, že proces kompostování je dlouhodobý, od založení kompostu si do vzniku prvního kompostu počkáte i více než dva roky, a navíc se musí kompost přehazovat. Jednodušším a rychlejším řešením je vybrat si některý z plastových kompostérů, které se prodávají v různých velikostech a provedeních. Na trhu jsou různé typy kompostérů, ovšem pro rychlokompostování je nejvhodnější termokompostér, např. Neudorff DuoTherm 530 L. Jeho zdvojené stěny slouží jako izolační vrstva zadržující teplo vznikající při humifikaci a humifikační proces se tím velmi urychlí. Kompost je hotový již do půl roku. Další výhodou je stabilní konstrukce odolná povětrnostním podmínkám.
RADY ODBORNÍKA PRO SPRÁVNÉ KOMPOSTOVÁNÍ:
1. Do kompostu patří: slupky a zbytky zeleniny, rostlinný odpad ze zahrady, vylouhovaný čaj, kávová sedlina, dřevěný popel, posečená tráva, listí a drobné větvičky, piliny, nadrcená kůra ze stromů, plevel, papírové pokládky na vejce.
2. Do kompostu neházejte: kosti, zbytky masa a kůže, tuky a oleje, vykvetlý plevel, rostliny napadené chorobami, chemicky ošetřené materiály, exkrementy domácích zvířat, velké kusy dřeva, větví, skořápky, pecky, slupky od banánů, košťálovou zeleninu, listy ořešáku, nahnilé ovoce, noviny.
3. Dbejte na dostatečnou vlhkost v kompostu.
4. Nezapomínejte na vyvážený poměr „hnědého a zeleného“ kompostovaného materiálu.
Více informací naleznete na www.neudorff.cz
Nový komentář
Komentáře
Já mám kompostér ze starého kontejneru,výborná věc.Výborná hlína na květiny.
Máme kompostér prvním rokem...těším se, až na něj budu moct sázet...
Letos jsem na kompost vysadila melouny a ani jednou nemusela hnojit a musím říct, že rostly jako z vody, lepší melouny jsem asi nejedla, vyrostlo nám jich 16 a každý minimálně 4-5 kg.
kompostujem