Znáte svou krevní skupinu? Ať už je to A, B, AB nebo 0, vězte, že to v případě otěhotnění není ta nejdůležitější informace. Podstatnější roli hraje váš Rh faktor. Ten může být buď pozitivní, nebo negativní. V prvním případě máte vyhráno a nečekají vás žádné další testy ani opatření. U maminek s faktorem Rh negativní to ale tak jednoduché není. Pokud je totiž nastávající otec naopak Rh pozitivní, hrozí, že jeho krevní faktor podědí i potomek. A v takovém případě dochází k nebezpečné Rh inkompatibilitě matky a plodu.

Co je Rh inkompatibilita?

Stává se to přibližně u 15 procent těhotných žen. Rozdílný Rh faktor matky a plodu způsobí, že imunitní systém nastávající maminky začne proti vyvíjejícímu se miminku v děloze bojovat. Považuje ho totiž za cosi cizorodého, co do těla nepatří. A tak tvoří protilátky. Pokud je žena těhotná poprvé, nejsou ještě tak silné. Proto většinou k žádným komplikacím nedochází. Výjimkou jsou pouze Rh negativní ženy, které v minulosti dostaly transfuzi krve s Rh pozitivním faktorem – ty už silné protilátky tvoří i v případě prvního těhotenství.

U druhého těhotenství je tomu ale jinak. První gravidita zapříčiní, že si tělo matky stihne vytvořit natolik silné protilátky, které už mohou druhé Rh pozitivní miminko ohrozit. Stane se tak ve chvíli, kdy Rh pozitivní krvinky prvního dítě proniknou do její Rh negativní krve. K tomu dochází při porodu, ale také v případě potratu prvního plodu – ať už samovolného, či umělého. A třeba i při mimoděložním těhotenství.

Jak může ohrozit miminko?

Pokud Rh negativní žena otěhotní podruhé (nebo má už silné protilátky po transfuzi), a opět čeká Rh pozitivního potomka, začnou placentou proudit k plodu anti D protilátky. Ty se vážou na jeho červené krvinky, čímž je rozkládají. Může to skončit „jen“ jeho chudokrevností, ale také novorozeneckou žloutenkou, poškozením jater a sleziny a dalším vážným poškozením orgánů, které může vést až k jeho smrti. Ve velmi závažných případech se proto bezprostředně po porodu (nebo ještě před porodem – v děloze) přistupuje k transfuzi krve miminka.

Čím zabránit problémům?

Lékaři o tomto riziku dobře vědí, a jakmile zjistí u nastávající maminky Rh negativní faktor, zatímco u nastávajícího otce Rh pozitivní faktor, začnou ji více sledovat. Během těhotenství je průběžně monitorována hladina protilátek, které tvoří. Pokud by byla příliš vysoká, okamžitě by zasáhli.

V případě, že během těhotenství žádný problém nenastane, lékaři ihned po porodu zjistí Rh faktor novorozence. Jestliže je Rh pozitivní, musí rodičce nejpozději do 72 hodin aplikovat injekci s imunoglobulinem anti-D. To ve většině případů zajistí, aby přestala vytvářet protilátky, a neohrozila tak své další těhotenství. Stejnou látku musí lékaři ženě podat i po potratu!

Jenže ani tato látka není všemocná. Problém může nastat v případě, že je imunitní systém dané ženy natolik silný, že si s očkováním poradí po svém, takže protilátky tvoří dál. Proto je v případě, že jste Rh negativní, vždy na místě opatrnost a lékařský dohled.

Čtěte také:

Reklama