Jako první se k dnešnímu tématu vyjádřila čtenářka Maryene. Ta sice rodila před dvaceti lety, ale ani dnes by neriskovala porod doma.

Milá Maryene, mluvíte mi z duše. Když to jinak nejde, nezbývá než rodit doma, ale jinak to také považuju za velké riziko. Moc děkuju za příspěvek a přeju pěkný den i víkend!


Hezký den.

Domácí porody jsou v dnešní době hodně diskutované téma. Já už mám děti ve věku mezi dvaceti a třiceti lety, doba i zdravotnictví určitě hodně pokročily, ale já bych do toho nešla ani v současné době.

Moje sestřenice je porodní asistentka a dlouhé roky pracovala v terénu v Beskydech. Navštěvovala matky na horských samotách, kam se v zimě dostala jenom na lyžích, jiný přístup mnohdy nebyl. Z toho důvodu se stalo, že se často ocitla v situaci, kdy musela s maminkou porodit doma. Měla velké štěstí, že nikdy nenastaly takové problémy, se kterými by si v domácích podmínkách nedokázala poradit. Ty ženy jinou volbu neměly. Stejně, jako když se dítě narodí cestou do porodnice v autě, v sanitce, některé děti se narodily i na netradičních místech. V letadle, na moři a podobně. Ale když už si žena může vybrat, určitě je nejbezpečnější místo pro ni i pro dítě porodnice. I za cenu, že se musí vzdát domácí atmosféry a pohody, někdy i nepříjemného personálu a strpět přítomnost cizích osob.

Na druhé straně, dnes už si může dopředu porodnici vybrat a podívat se, kde bude rodit. Moje snacha, která před rokem rodila v jedné dokonce menší porodnici, měla úplný komfort včetně pokoje s manželskou postelí před porodem, kde mohla být i se svým manželem. Měla k dispozici vanu, sprchu, míče na cvičení a úlevu od bolesti a spoustu dalších pomůcek. Po porodu přešla i s dítětem na svůj pokoj s koupelnou a veškerým vybavením pro sebe i miminko. I péče personálu byla nadstandardní a vysoce profesionální. Myslím si, že takových pracovišť je u nás dnes určitě hodně a jen mohu závidět. Když jsem rodila já první dítě, to raději ani nechci vzpomínat a u těch dalších dvou nás bylo na pokoji šest maminek a šest křičících miminek. A sestrám jsme byly (měla jsem ten pocit) na obtíž už před porodem. Přesto bych neměnila a doma nerodila. Kdybych rodila doma, nebylo by na světě ani jedno z mých dětí a možná ani já ne. Všechny moje děti měly obrácenou polohu a rodily se koncem pánevním, tj. nožičkama napřed. Byly to těžké a nebezpečné porody jak pro děti, tak pro mě. Přesto jsem dokázala porodit bez léků, ale bez lékařů by to vážně nešlo.

Maminky, které chtějí rodit doma, si nejspíš neuvědomují možné komplikace a rizika, která nejdou při okamžité lékařské pomoci a za pomoci přístrojů a dalšího nezbytného vybavení zvládnout. Co když dojde k situaci, kdy bude potřeba císařský řez? To také zvládne sama rodina bez přítomnosti cizích osob? A přestože jsou domácí porody určeny pro zdravé a zdatné matky s nekomplikovaným těhotenstvím, tak si myslím, že mohou nastat nečekané poporodní komplikace, které mohou zdraví a v neposlední řadě život dítěte i matky bez náležitého přístrojového vybavení a okamžité lékařské péče ohrozit.

Záleží na každé mamince, zda chce zdraví sebe i život svého dítěte riskovat na úkor vlastního pohodlí, domácké atmosféry a tzv. přirozeného porodu. Ono vše přirozené nemusí být vždy to nejlepší. Někdy si říkám, jestli ty maminky to nedělají spíš proto, aby byly za každou cenu zajímavé a dokázaly si svoji důležitost.

Teď se příznivkyně domácích porodů na mě určitě budou zlobit, ale myslím si, že jenom čas ukáže, jestli jsou domácí porody to, co je pro matku a dítě to nejlepší.

Maryene

Pozn. red.: Text neprošel redakční korekturou.

Téma dnešního dne je: Domácí porody

  • Co si myslíte o domácích porodech?
  • Kde jste rodily?
  • Co vám vadilo?
  • Rodily byste doma?

Napište, jaký máte názor na domácí porody. Jedna z vás opět získá pěkný dárek: dětské čistící mléko PRIMALBA od firmy A-DERMA. Pište na adresu redakce@zena-in.cz do dnešních 14.30 hodin. Heslo je POROD DOMA. Těším se na vaše příspěvky!

mlik

Reklama