Žijeme sice v době, kdy někteří muži dělají ryze ženská povolání a naopak. Martina Wimmerová Chotová je toho příkladem. Její povolání je pro ženy trošku netradiční, živí se jako kominice. Martina je nejen krásná, milá a sympatická, ale ve svém oboru i velmi šikovná.

Martino, vy jste povoláním kominice? To je pro ženu hodně netradiční zaměstnání. Jak jste se k práci dostala? Jak vás to napadlo?
Na střední škole jsem poznala tehdejšího přítele a jeho děda byl vážený mistr kominický. Bývalý přítel mu občas pomáhal. Jednoho dne jsem jela s ním, že se na jeho práci podívám. U jednoho zákazníka se přítel nevešel do střešního výlezu :-), tak jsem se nabídla, že to udělám za něj. Jak jsem tak stála na té střeše, uvědomila jsem si, že se nebojím, že se mi tam líbí a že ta práce by mě mohla bavit. Začala jsem se proto o to řemeslo zajímat. Jezdila jsem stále častěji s přítelem na komíny, abych vše pochytila. Následně jsem se dohodla s jeho dědou, že budu jezdit na komíny sama, protože si přítel utrhl kolenní vazy a bylo by škoda o zákazníky přijít. V té době jsem byla ve čtvrtém ročníku na obchodní akademii a měla jsem před maturitou. Už v té době jsem se snažila dostat do kominického cechu a stát se pravým kominíkem.

sd

Netoužila jste být třeba sestřičkou, nebo mít jiné, ryze ženské povolání?
Od malička jsem byla zručnější hlavně na mužské práce. Ve 14 letech jsem postavila zahradní domek u nás na chalupě. Vždy jsem se spíš pohybovala s tátou na zahradě nebo v dílně, než s mamkou u plotny a zašívání. Už v době, kdy jsem byla prvním rokem na obchodce, jsem věděla, že nikomu nechci dělat kafé a nechat si poroučet od šéfa, co mám dělat.

Mě by docela zajímalo, co na vaše rozhodnutí stát se kominicí říkali rodiče?
Mamka moc nadšená nebyla. Bála se, že se mi při práci ve výškách může něco stát. Poté, co jsem se přihlásila na kominickou školu, věděla, že s tím nic neudělá. Já bych totiž dobrovolně na žádnou další školu nešla, kdybych nevěděla, že mě to nebude jednou živit.

Určitě při studiu na tento obor to muselo být super, jistě vás holek moc ve třídě nebylo, ale jak vás brali kluci, spolužáci?
Jelikož mám obchodní akademii s maturitou, kominická škola by mi nezvedla stupeň vzdělání, tak jsem mohla absolvovat pouze 1. ročník kominického vyučení. A to pouze v odborných předmětech. V naší třídě jsem byla jediná, ale v našem ročníku byla ještě jedna paní Ing., která ale nikdy na střeše prý nebyla a asi ani nebude, těžko říct :-). Byli jsme výborný kolektiv. V naší třídě byli spíš chlapi nad 40 let až 55 let a asi 3 mladší. Mně tehdy bylo 22 let, tak si to asi dokážete představit samy. :-)

ds

Co nyní? Jak reagují muži, když jim řeknete, co děláte?
Tak diví se :-). Když se mě na něco zeptají ohledně komínů, tak buď zírají a řeknou „to jsem nevěděl, to je dobrý,“ nebo se se mnou hádají. Oni to jako chlapi přece musí vědět líp, než nějaká ženská z Prahy, co vyrůstala v paneláku.

Reakce zákazníků jsou jaké?
Ženy jsou nejlepší, protože mě nechají dělat mou práci. Pak tu jsou zákazníci muž. Někteří mě obdivují, jak ženská může dělat tak špinavou a těžkou práci. Pak ti druzí, kterým když říkám, co je u nich na komíně špatně, si pod fousy mrmlají: „ co ta ženská o tom může vědět, celý život je to tady takhle, tak to měnit nebudu“.

Setkala jste se někdy s nějakou špatnou odezvou?
Na mou práci si zatím nikdo nestěžoval. Dokonce i ti mrmlající muži si mě pozvou o rok později znovu. Jen jsem se dozvěděla, že mě pomlouvají kolegové kominíci z okolí. Vždy se to ke mně doneslo, protože si stěžovali na nesprávných místech. Tam, kde mě a mojí práci znají, a vědí, že to tak není.  Asi ze mě mají strach, že jsem pro ně konkurence, a neumějí s tím bojovat jinak než pomluvami.

sd

Řekněte nám jako profesionálka, v čem lidé dělají největší chybu, co se týče komínů a vytápění?
Tak určitě největší chybu dělají v tom, že si myslí, že na připojení nového spotřebiče do staré spalinové cesty nepotřebují kominíka. Že si s tím poradí sami. Případně staví komíny svépomocí, a pak se diví, že jim to nefunguje. Kominičina dnes už není jen o tom, vylézt na střechu a komín vyčistit, jak tomu bylo dřív. Dnes kominík musí umět číst už v projektové dokumentaci, navrhovat komíny pro všechny typy paliv v nových a starých stavbách, tak aby vše vyhovovalo normám. A další odborné věci, které laik nevidí. Když si to udělá člověk svépomocí, sice ušetří, ale ohrožuje sám sebe a svůj majetek.

Víte, o nějakých dalších kolegyních?
Minulý měsíc jsem byla na školení středočeského kraje a sešly jsme se tři, takže jsem nejspíš inspirovala i další ženy, aby se tomuto řemeslu věnovaly. :-)

Jak ze sebe dostáváte saze/mour? Nevím, co to přesně je :-).
Jsou to saze a dehet J. Mám takovou drsnou houbu na mytí, která to občas bere i s kůží :-).  Dřív jsem používala Ruto, a prostředky tohoto typu. Dnes už používám hodně sprchového gelu, protože ty prostředky mi ničily pokožku.

Odkud jste měla nejhezčí výhled?
Nedávno jsem byla v Praze v Holešovicích, na jednom dost vysokém domě a to byl takový pro mě nezvyklý výhled. Můj rajon je v podstatě Berounsko. To jsou převážně vesnice a nízké domy, tak ten pražský výhled jsem si celkem užívala.

Bála jste se už někde? Měla jste nějaký pracovní úraz?
Od doby, co jsem porodila prvního syna, tak se mi rozklepaly nohy ve výškách. Po porodu druhého syna se mi rozklepaly i ruce. Nezbylo mi nic jiného, než nad tím moc nepřemýšlet a jít na tu střechu. Zatím se mi naštěstí nic nestalo a doufám, že ani nestane, mám se ráda a jsem na sebe opatrná, už kvůli rodině.

Jistě všichni známe tu pověru, že když vidíme kominíčka, máme si sáhnout na knoflík. Setkáváte se i vy s touto pověrou? Sahá vám hodně lidí na knoflík? :-)
Pořád je to stejné. Lidé tuto pověru znají a snad každý den, když vyjedu do terénu, si alespoň jeden zákazník sáhne pro to své štěstíčko.

sd
Foto: Archiv Martiny Wimmerové Chotové

Čtěte také:

Reklama