Komiks fest je projekt vydavatele Joachima Dvořáka, kterému patří nakladatelství Labyrint. Joachim Dvořák má pověst muže, který ví, jak neprodělat, což je v nakladatelské branži ta vůbec nejdůležitější schopnost. Jako skvělý příklad může posloužit i první (a na dlouhou dobu i poslední) komiks, který v Labyrintu vydali a jenž jako jeden z mála dobyl přízeň jinde než u skalních příznivců komiksu.

Řeč je pochopitelně o autorské komiksové trilogii Jaroslava Rudiše a Jaromíra 99 – Alois Nebel, která se právě během Komiks festu dočkává souborného vydání, což bude jeden ze zlatých hřebů celé akce. Jako bonus se Nebel dočká i svojí výstavy, která má vernisáž právě dnes v 18 hodin v Českém centru Praha, Rytířská 31.

Pochopitelně na festivalu nepůjde jen o Nebela a nakladatelství Labyrint. Česká komiksová scéna je tak malá, že aby se dal uspořádat komiksový festival, je nutné, aby se zapojili úplně všichni, kteří mají v Česku s komiksem něco do činění.

Můžeme se tedy dočkat prezentace jednotlivých komiksových vydavatelských domů (dnes je to Comics Centrum, následuje Crew, Mot, Maťa, Egmont a BB/art). Prezentace proběhnou v kině Světozor, které slouží jako hlavní stan celé akce. Určitě se dozvíte, co všechno se chystá, kolik se čeho prodalo a vůbec co všechno nás čeká do Vánoc, kdy se každý snaží vytáhnout.

Páteční festivalové dění nabízí přednášku o komiksu ve filmu, na které vystoupí odborníci na slovo vzatí - František Fuka, Štěpán Kopřiva a Kamil Fila

V sobotu proběhne hlavní část programu. K největším lákadlům by měl patřit překladatelský panel, na němž u jednoho stolu zasednou Richard Podaný, Viktor Janiš a Kateřina Vinšová. Po překladatelích bude následovat přednáška Petra Litoše a Lucie Lomové o úspěších českého komiksu za hranicemi. Není jich mnoho, ale jsou a stojí za to.

Pochopitelně to, že celý festival probíhá v kině Světozor, není náhoda. Po celý týden se v něm promítají filmy, jejichž předlohou byl komiks, takže pokud vám unikl některý ze zásadních snímků posledních let, budete mít příležitost doplnit si svoje komiksové vzdělání.

Více informací a podrobný program naleznete na stránkách festivalu ZDE

Reklama