Příběh číslo jedna. Mladík se s nabouraným autem obrátí na autoservis. Automechanik je skeptický k tomu, že by jej ještě někdo dal dohromady. „Možná Maty,“ uvažuje, kdo by to asi zvládl. A Maty to fakt zvládne. Jaký div však, když si pro díky z dílny přijde Martina alias Maty…

 

Příběh číslo dvě. Mladá holka nastoupila do práce a je hned středem pozornosti slizkého mladého kolegy. A to, co na ni zkouší („Ty jsi ta nová kočička?“, „Hm, pěkně voníš“), je vlastně to samé, co on sám pociťuje od psa, který si ho v té chvíli vyhlédl jako sexuální objekt a stejně jako mladík se nezajímá, zda má jeho protějšek zájem (jenže u psa se to dá pochopit).

 

A příběh na závěr. Trochu agitační. Chlap si dává relax na křesle, zatímco jeho žena kolem kmitá s vysavačem, uklízí a vaří. Prostě prý domácnost, jak má být. Čekají návštěvu. Té se při společné večeři svěří, že mají trápení s dcerou. Začala totiž věřit na rovnost mužů a žen. A za ni chce bojovat…

 

Organizace Gender studies se rozhodla zaútočit na (nejen protiženské) stereotypy v současné společnosti. A za peníze z Evropské unie a Slovensko-českého ženského fondu vydala zajímavé letáky, které se chystá distribuovat mezi mladými.

 

„Rozhodli jsme se oslovit mladou generaci přístupnou formou – sérií pěti komiksů, které se pokoušejí o nabourávání genderových stereotypů na trhu práce a v jiných oblastech,“ vysvětlila projektová manažerka Gender studies Nina Bosničová.

 

Komiksy, které nakreslila studentka Vysoké školy uměleckoprůmyslové Dora Dutková, v letáčcích putují do rukou teenagerů už v těchto dnech. Budou rozdávány na několika letních festivalech: Hip – Hop kempu v Hradci Králové (21. 8.), open Air Music v Trutnově (21. 8.) a Fresh Film Festu v Karlových Varech (28. 8.). Prázdninami to však nekončí. Poté bude kampaň pokračovat na středních i vysokých školách.

Letáky budou náctileté upozorňovat, že podobné situace jsou jen přihlouplé předsudky. Už nyní však ale ženy z Gender studies ví, že mladí lidé si diskriminační prostředí v Česku uvědomují. Na jaře totiž provedly průzkum mezi 1539 lidmi od 15 do 29 let. A devět z deseti z nich ví o diskriminaci – kvůli rasovému a etnickému původu, pohlaví, zdravotnímu stavu či věku. Většina dotázaných si myslí, že ženy například na trhu práce jsou na tom hůř než muži.

Měla jste někdy pocit diskriminace při přijímání do práce? Vnímáte i vy kolem sebe zažité stereotypy, které už patří kamsi do minulosti?

Reklama