Britská komediální skupina Monty Python oslavila 40 let své existence. Podle úterních informací serveru deníku The Daily Telegraph byl první prací skupiny komediální seriál pro televizi BBC s názvem Monty Pythonův létající cirkus.

Seriál se na televizní stanici BBC poprvé odvysílal 5. října roku 1969. Celkem se Monty Pythonův létající cirkus vysílal čtyři sezony v letech 1969-1974 a má 45 dílů. Seriál je složen z jednotlivých skečů, ale existují i díly pojaté jako jeden příběh.

Všichni členové skupiny - Graham Chapman, John Cleese, Terry Gilliam, Eric Idle, Terry Jones a Michael Palin seriál společně psali a pravidelně hráli většinu rolí (včetně ženských). K seriálu nebyl pořízen český dabing, české titulky napsal scenárista a režisér Petr Palouš.

Tým tvůrců seriálu pokračoval ve své činnosti a dokonce natočil čtyři celovečerní filmy - Monty Python a Svatý Grál, Život Briana, Monty Pythonův smysl života a Satira o životě Nového zákona. Tento snímek pobouřil náboženské skupiny, ale je obecně uznáván jako jeden z nejlepších komediálních filmů všech dob.

Skupina Monty Python také stojí za vznikem několika audio nahrávek, knih, a jejich humor byl dokonce přenesen na divadelní scénu. Ke svému výročí by měli členové souboru obdržet 15. října v New Yorku prestižní cenu BAFTA za mimořádný přínos v oblasti filmu a televize.

Znáte je? A líbí se vám?

Reklama