Jedním z nejjednodušších způsobů, jak pracovat s postavou a jejími případnými nedokonalostmi, jsou módní optické klamy. Díky nim budete vypadat atraktivněji, aniž byste vyvinuli jakoukoli fyzickou aktivitu nebo seškrtali jídelníček. Postačí znát šikovné triky a naučit se vhodně kombinovat oblečení. Se správnou technikou a trochou kreativity pak na svém těle vykouzlíte harmonické proporce a budete se cítit skvěle i přes nějaké to kilo navíc.

Tmavšími barvami zeštíhlíte problematické části těla

Pokud chcete, aby některá konkrétní část vašeho těla vypadala štíhleji, tmavší barvy jsou nejlepší volbou. To ale funguje pouze v případě, že si k tmavému oblečení vezmete i světlejší barvu. Výsledný efekt bude ten, že tvary v tmavších barvách budou působit ve srovnání se světlejšími drobněji.

  • Chcete-li například zeštíhlit horní polovinu těla, oblečte si černou košili s bílými kalhotami. Díky kontrastu bude horní část těla vypadat drobnější než spodní.

obrazek.png
Foto: Shutterstock

Svislé linie vytvářejí zeštíhlující efekt

Obléknete-li si oblečení se svislými pruhy, automaticky budete vypadat štíhlejší. Je ale dobré si uvědomit, že čím více svislých linií v oblečení využijete, tím protáhlejší silueta bude. Měli byste si tedy vybírat modely raději s více úzkými pruhy a malými mezerami.

  • Skvělým tipem pro větší boky je nosit kalhoty či sukně s bočními panely, protože linie odvedou pozornost od problematické oblasti.

Kombinace zářivých barev vytvoří iluzi odlišného tvaru těla

Tzv. „color blocking“ je trend, který se objevuje již od 60. let 20. století a představuje odvážný způsob vytváření módních optických iluzí. Spočívá v nošení zářivých a kontrastních barev strategicky rozmístěných prostřednictvím linií a geometrických tvarů, které mění vzhled vaší siluety, přičemž žádná z barev není cíleně dominantní.

Chcete-li zdánlivě změnit tvar své postavy, volte šaty s tmavými výřezy, geometrickými tvary a protikladnými barvami.

Vodorovné linie zvýrazní žádoucí část těla

Nejspíš už jste někdy slyšeli, že byste se při oblékání měli vyhýbat vodorovným liniím. Jistě vás mohou „zvětšit“, ale existuje i slušivý způsob, jak je nosit. Využijte tyto linie k tomu, abyste vytvořili zdánlivou rovnováhu se zbytkem těla.

  • Pokud například chcete, aby vaše poprsí vypadalo větší, měly by pruhy být právě tam.

Vodorovný pruh umístěný na horní nebo dolní části těla vás zeštíhlí

Může se to zdát kontroverzní, ale umístění vodorovného pruhu na horní nebo dolní část těla vás skutečně může udělat opticky vyšší. Je to proto, že čím déle „cestují“ oči vertikálně, než najdou vodorovnou čáru, tím delší se zdá silueta být.

  • Zkuste sukně a šaty s výrazným pruhem na spodní části. Stejně tak mohou fungovat i topy s tímto detailem na úrovni ramen.

62f371048e2faobrazek.png
Foto: Shutterstock

Prodlužte si nohy oblečením s vysokým pasem

Když si obléknete kalhoty nebo sukni, přirozeně vytvoříte hranici mezi trupem a spodní částí těla. Jste-li drobné postavy, anebo máte pocit, že by vaše nohy měly vypadat delší, můžete posunutím pasu směrem nahoru vytvořit iluzi vyššího vzrůstu, resp. delších a štíhlejších nohou.

  • Pro tento efekt noste kalhoty, šortky nebo sukně s vysokým pasem; někdy se využívají i pásy umístěné nad pupík.

Výstřih ve tvaru písmene „V“ prodlouží siluetu

Pro ženy s větším poprsím, které je chtějí opticky zmenšit, může mít výstřih do „V“ obrovský efekt na celý outfit. Budete vypadat štíhlejší a méně „plná“.

  • Výstřih nemusí být hluboký – své křivky můžete vyvážit decentním "véčkem“, které i tak vytvoří iluzi delšího trupu.

Pomocí barev a čar zvýrazníte linii pasu

Nezáleží na tom, jak široký máte pas, protože vždy existuje způsob, jak ho vylepšit. Můžete použít kontrastní barvy na správných místech, abyste zvýraznili jeho linii, například pomocí malých vodorovných proužků nebo světlých pásků.

  • Pokud máte obdélníkový tvar těla s velmi nevýrazným pasem, můžete využít jiné iluze. Poohlédněte se po topu s peplumem a rozevláté sukni; tyto kousky oblečení dodají objem bokům a opticky zeštíhlí pas.

Pokud máte kratší trup, volte delší svršky

Když nosíte kontrastní kusy oblečení, automaticky vytváříte na těle iluzi horizontálních linií. Pokud máte kratší trup, nošení krátkých topů nebo kalhot s vysokým pasem vás může opticky zkrátit i rozšířit.

  • V tomto případě je vhodně nosit topy, které sahají pod pupík. Díky nim budete vypadat vyšší a vaše silueta bude působit delší. Vyhněte se také zastrkávání košile do kalhot.

62f372fe83314obrazek.png
Foto: Shutterstock

Zvýrazněte oblasti, které se vám líbí

Největším trikem, pokud jde o módu, není skrývat své nedokonalosti, ale naopak zvýraznit to, co se vám na vašem těle líbí.

  • Máte-li například krásný hrudník, noste topy, které ho zvýrazní. Pokud jsou boky tím, co se vám na sobě líbí, nebojte se nosit kalhoty a sukně, které na ně upozorní. Budete-li se řídit tímto pravidlem, šikovně odvedete pozornost od míst, která na svém těle považujete za nejméně atraktivní.

Čtěte také:

Zdroj: brightside.me/inspiration, londonimageinstitute.com/illusionbridgetteraes.com/optical-illusions 

Reklama