komar

Co mě dokázalo nejvíc naštvat, byla pravidelně se opakující situace. V den volna jsem si zkrátka chtěla dopřát spánek až do pozdního dopoledne, jenže moji malí černí nezvaní hosté měli docela jiné plány. Sedali mi na obličej, ruce a zkrátka vše, co nebylo schováno pod peřinou, bzučeli kolem ucha, až jsem dospěla k závěru, že jakékoliv další pokusy o spánek jsou jen ztráta času.

A ještě o trochu víc mě vytočilo zjištění, že moje tělo zdobí několik narudlých pupenců, které navíc začínají nepěkně svrbět.

A tak jsem se brzy začala pídit po tom, co funguje. Výčet je dlouhý.

Přírodní odpuzovače

Levandule, bazalka, rozmarýn, tymián, yzop, šalvěj, máta, majoránka, dobromysl, fenykl, koriandr, kopr, afrikány, kopretiny, heřmánek, sušené květy šeříku. Éterické oleje z meduňky, cedru, citronu, eukalyptu, saturejky, grapefruitu a bergamotový olej. Tohle všechno by mělo nezvané hmyzí hosty držet dál.

Určitě by nebylo na škodu vybavit si pokoj hromadou masožravek a několika chameleony.

Odpuzovače z obchodu

Pokud se neštítíte použít nějakou tu chemii, skočte si do drogerky. Ochotně vám tam prodají desítky různých přípravků. Od sprejů, mucholapek, přes závěsné „stromečky“ čímsi napuštěné, až po repelenty do zásuvky, které jsou určitě fajn, když na ně zrovna nejste alergičtí.

Tohle všechno funguje. Ovšem ne stoprocentně, přesto jsem byla ráda, když mi do bytu vlétlo místo deseti komárů jen pět.

Nejlepší obrana je obrana

Žádný útok na hmyzáky. Nemusíme je hned vraždit, stačí je nepustit na naše výsostné území. Úleva přišla až s výměnou oken. Jako většina domácností, ani my jsme těm plastovým neodolali. A světe, div se, okna byla opatřena sotva viditelnou síťkou proti hmyzu. Tu jsme si už předtím podomácku vyrobili aspoň na balkon. Na oknech v ložnici ale chyběla.

Jak se říká, nejjednodušší věci bývají nejefektivnější. Včera jsem doma našla mouchu. Jednu jedinou za celý rok. Sežral ji pes. Funguje to na všechny druhy hmyzu. Krom jednoho ováda, co přichází dveřmi. :-)

Reklama