Prázdniny se zrovna slibně rozjíždějí a léto je v plném proudu. Vyrážíme na zasloužené dovolené, děti na tábory a vůbec se snažíme dostat pryč z dusných a prašných měst do zelené a svěží přírody. Ta nás vítá s otevřenou náručí, ale také se všemi svými nástrahami. Jednou z nich, a docela dost nepříjemnou, jsou komáři, včely, vosy a jiná havěť, která nás obtěžuje na každém kroku.

Pojďte s námi najít nějaký ten fígl, jak se bránit, a potažmo i zmírnit pozůstatky jejich návštěvy na našem těle.

Komáři

  • vyskytují se téměř všude, lebedí si na vlhkých teplých místech
  • způsobují malou pálící ranku, která později svědí
  • mimo to přenášejí také nemoci a není to už výsadou jen těch v teplých krajích
  • zvláštností je, že někoho si tyhle savé potvůrky nevšimnou, i kdyby se jim nabízel nahý, a druhého jsou schopni vysát zaživa. Podle odborníků je to dané látkami, které naše tělo vylučuje. Takže někteří z nás jim potom “voní” a na těch si smlsnou, jiní jim prostě nevoní a mají, k závisti té druhé skupiny, klid.
  • Prevencí proti komárům je použití moskytiér, do oken dejte sítě, v přírodě se snažte zakrýt co největší část těla oděvem. Odpuzuje i vitamin B a zkuste také jíst česnek, nejen proti upírům je dobrý. Pokud ani to nepomáhá, můžete sáhnout po výdobytcích moderní doby v podobě nejrůznějších repelentů.
  •  Pokud na vás po útoku těch otravných potvůrek zůstanou svědivé boláky, vyzkoušejte kašičku ze sody a trošky vody nebo propolis (pozor: je častým alergenem), či měsíčkovou mast.

 

Včely, vosy, sršni

 

 

-          Bodnutí od včely, vosy nebo sršně je mnohem nebezpečnější, protože obsahují jed. A na jejich jed je spousta lidí alergických. Někteří jedinci reagují na jejich bodnutí otokem dýchacích cest či těžkým šokem, což může v těch nejhorších případech skončit smrtí.

-          Žihadla odstraňujte s největší opatrností, neberte jej mezi prsty, protože tím jen přidáte jed do rány.

-          Z rány zkuste vymáčknout zbytky jedu a přiložte na ni ihned plátek cibule nebo rozetřený stroužek česneku. Výborně se osvědčila také citronová šťáva, propolis nebo  kapka levandulového oleje.

-          Dávejte pozor při stolování v přírodě, naučte své děti nejprve do nápoje nahlédnout, aby společně s ním nevypily i vosu nebo včelu. Pokud se tak stane a dostanou žihadlo do jazyka či dutiny ústní, okamžitě vyhledejte lékaře. Mohlo by dojít k udušení.

 

 

 

Opatrnosti není nikdy dost, nicméně by vám strach z těchto nepříjemných společníků neměl zkazit pobyt v přírodě. Takže s chutí z měst do polí.