Nábytek v koloniálním indickém stylu je romantický a určitě má své kouzlo i příznivce. Ale hodí se vůbec do českých interiérů? Jak to jde dohromady? Nebyl by vhodnější spíš do rustikálního prostoru než do moderního bytu?

Já nevím, jak vy, ale pro patinovaný, masivní nábytek v koloniálním stylu mám slabost. Když jdu kolem obchodu, kde ho prodávají, nikdy neodolám, abych alespoň nenakoukla. Nasávám zvláštní exotickou vůni, kterou nedokážu identifikovat. Je to vůně koření, dřeva, nebo obojího dohromady, co mi připomíná starý hotýlek na „kanárech“? Nábytek je masivní, většinou zajímavě patinovaný a každý solitér má svůj půvab.

nábytek

Nevím, co obdivovat dřív. Jestli bytelné skříně a rustikální stoly, nebo nepřeberné množství zajímavých doplňků, jako jsou zrcadla, police, truhly, hliněné nádoby a sochy.

Pravda, některé kousky jsou exotické až moc. Vynikají sytou barevností nebo bohatou reliéfní řezbou a jsou natolik dominantní, že se těžko kombinují s ostatním nábytkem, takže se do „běžného“ interiéru příliš nehodí.

Ale najdete i takové, které stejně jako český starožitný nábytek, můžete zakomponovat do moderního interiéru. Chce to jen najít vhodné místo a počítat s tím, že takový kus nábytku bude vždycky hrát prim.

Já si ve svém minimalistickém bytě dokážu klidně představit masivní konferenční stolek vedle moderní pohovky, zrcadlo ve vyřezávaném rámu místo obrazu, o nějaké truhle nebo textiliích v koloniálním duchu ani nemluvě.

Dokázala byste si něco takového představit ve svém bytě?

  

Reklama