Tak jako na začátku tohoto století se neslušelo, aby dáma vyšla z domu bez klobouku, teď - na konci století - se nehodí, aby se vydala mezi lidi chlupatá. Nejenom konvence a módní imperativ, ale taky potřeba žen cítit se dobře, je nutí k tomu, aby v kratším či delším intervalu podstupovaly nepříjemné a bolestivé procedury za účelem hladkých nožek, slabin a dalších částí těla. Vida, ani to holení jsme chlapům nenechaly:-)))
Kdykoliv ale mezi ženami a dívkami přijde řeč na toto téma, vždycky přijdou na přetřes nešvary jako zarůstání chloupků, červené pupínky a další doprovodné znaky zkrášlovacího aktu. Také se často ptáte ve svých mailech nebo v naší dermatologické poradně, jak na to. Proto jsme se spolu s MUDr. K. Třískovou pokusily shrnout alespoň základní informace o trvalém i dočasném odstraňování chloupků.
Nejdříve si pojďme vyjasnit pojmy. Takovéto trhání a holení, které provádíme v krátkém časovém intervalu, se nazývá depilace a jedná se o metodu s krátkodobým výsledkem. Patří sem například vytrhávání chloupků pomocí strojku, vosků nebo depilačních proužků, holení žiletkou nebo strojkem (nejlepší výsledky dosáhnete pomocí speciálního strojku nebo nástavce s planžetou), odbarvování peroxidem nebo použití chemických směsí a přípravků (orientální depilace a nejrůznější přípravky, jež jsou k dostání v drogerii). Naproti tomu epilace je „odchlupení“ trvalé, které spočívá v odstranění nebo zničení vlasové cibulky (míšku, folikulu), z kterého vlas či chlup vyrůstá. Nejlepším a nejspolehlivějším způsobem trvalého odstranění ochlupení i v kritických částech těla, jako jsou třeba slabiny, je laser. K dosažení požadovaného efektu je zapotřebí minimálně několika návštěv (v případě chloupků pod nosem někdy až 7), ale výsledek je vynikající. K epilaci jsou nejlepší tmavé silné chloupky na světlé kůži. Není to sice žádná levná záležitost (platí se za decimetry čtvereční ošetřené kůže a cena se pohybuje v tisících korun), ale zase máte navždycky pokoj s pupínky, folikulózou a toho času, co ušetříte! (Schválně si spočítejte, kolik hodin týdně trávíte depilací teď!) Podmínkou úspěchu laserového zákroku je, že se předem nesmíte minimálně tři týdny opalovat (ani solárko) a nesmíte si chloupky trhat (leda holit). Takže právě zimní období je pro zákrok nejvhodnější.
Jestli ale raději zůstanete při starých metodách, máme pro vás několik doporučení z dermatologické ordinace MUDr. Třískové:
- pokud používáte chemickou depilaci, předem si přípravek vyzkoušejte na kousku kůže (může dojít k podráždění v podobě zarudnutí a pálení, nebo k alergické reakci, která se projeví i později nebo po opakovaném použití, a je pro ni charakteristické svědění postiženého místa)
- nevěřte žádným zázračným metodám, o jejichž původu a výrobci nevíte nic - pokud máte nějaké infekční (opary) nebo jiné problémy s pletí, raději holení na pár dní odložte
- holení si nechte na večer, protože kůže se přes noc zklidní a i ty protivné červené tečky mají čas zmizet
- po holení si pokožku hned nenamáčejte
- po trhání je dobré provést masáž nebo peeling, které mohou zabránit nebo zmírnit riziko zarůstání chloupků
- holíte-li se žiletkou, doporučuje se na každé holení použít novou