Když se ráno rozpomenu, případně pohledem do kalendáře si připomenu, kolikátého je dnes, baví mě pátrat, co se přesně ten den, někdy dřív, událo, komu se co podařilo a kdo dnes slaví narozeniny.

Dnes je tedy 19. září a podle gregoriánského kalendáře, 262. den roku. Do jeho konce zbývá 103 dní.

dkkdkdkdkdd

Tentýž den, ale jiné století, přesněji rok 1837 Jan Evangelista Purkyně poprvé formuloval svou buněčnou teorii stavby těl živočichů, čímž se stal jedním ze spoluzakladatelů cytologie.

19. září 1899 císařským rozhodnutím byla v Brně zřízena Česká vysoká školy technická. Pro začátek si musela vystačit se provizorními prostory v Augustinské ulici, se 4 profesory a 47 studenty, kteří mohli studovat jediný – stavební – obor.

Svou kariéru 19. září 2006 ukončil Jan Železný, světový rekordman v hodu oštěpem a to vítězstvím na exhibičním závodě v Mladé Boleslavi. Jan Železný jako jediný třikrát přehodil 95 metrů, což se zatím od změny těžiště oštěpu nikomu jinému nepovedlo.

Ve stejný den, o tři roky později, tedy v roce 2009 v Česku začala vysílat dětská televizní stanice Disney Channel. Disney Channel poskytuje českým divákům program zahrnující pouze česky nadabované seriály a filmy z dílny Disney. Namátkou jmenujme například seriály Hannah MontanaKouzelníci z WaverlyNa parket!Sladký život na mořiVioletta.

Narozeniny dnes slaví Dana Zátopková (narodila se v roce 1922), atletka a olympijská vítězka v hodu oštěpem. Slavit bude i zpěvák, textař a kytarista František Nedvěd (narodil se v roce 1947).

dkkdkdkdkd

O rok mladší je charismatický britský herec Jeremy Irons, který má přezdívku „King.“ ieieieIrons několikrát natáčel v České republice.

Jmenujme dva z jeho filmů, které vznikly u nás: do temného dramatu Kafka jej obsadil Steven Soderbergh a do divadelní hrou Václava Havla inspirovaného filmu Žebrácká opera Jiří Menzel.

Za roli Clause von Bülowa v dramatu Zvrat štěstěny získal Irons Oscara za nejlepší mužský herecký výkon.

 

 

Foto zdroj: Wikipedie

Reklama