5e219d8849357image.png

Číslem, které může naznačit, že s vaší hlavou není něco v pořádku, je 100. Jakmile vám denně vypadá víc než 100 vlasů a na hlavě se začnou tvořit holá místa, je dost možné, že trpíte alopecií. Stejně jako 40 % mužů ve věku 35 let, 65 % mužů ve věku 60 let a 50 až 75 % žen ve věku 65 let.

Holá místa na hlavě jsou pak pro řadu lidí zdrojem stresu, úzkosti a nízkého sebevědomí. Faktorů, které mohou vést k alopecii, je mnoho. Může to být hormonální nerovnováha, poruchy štítné žlázy, těhotenství, chronické i infekční nemoci, nežádoucí účinky léků včetně hormonální antikoncepce, stres nebo nedostatek spánku.

Nemoc je na vzestupu

„Pacientů s alopecií stále přibývá. Alopecie se často objevuje jako důsledek nezdravého životního stylu, ale může značit i vážnější onemocnění, například cukrovku. Proto je důležité v případě, že máte podezření, že byste jí mohli trpět i vy, neprodleně navštívit lékaře,“ říká MUDr. Helena Zdobinská Reisingerová, dermatoložka z kliniky estetické medicíny Mediestetik.

Alopecie existuje hned v několika podobách. O difúzní jde, když vlasy vypadávají rovnoměrně po celé hlavě a jsou oslabené. Tento druh alopecie bývá dočasný. Pod difúzní alopecii spadá takzvaná androgenní alopecie, které se také říká plešatost. Je nejběžnějším typem alopecie a je považována za dědičnou. Pravděpodobnost jejího výskytu stoupá s věkem. Areátní alopecií trpí lidé, kterým na hlavě vznikají jasně ohraničené lysinky, které se objevují náhle a mohou se vyskytovat i na jiných místech těla. V současnosti celosvětově postihuje na 147 milionů lidí. 

Dalším typem je také poporodní alopecie, která potká až 90 % žen. Těm vypadá až 400 vlasů každý den. Na vině jsou hormonální změny a obvykle se situace zlepší po devíti měsících od narození dítěte.

5e219d9cc2771image.png

Masáž pokožky a další triky

Správná péče může příznaky alopecie zmírnit. Doporučuje se vlasy mýt šetrnými přípravky z lékárny, které nevysušují pokožku hlavy a vlasy vyživují. Dnes už se ví, že používání šamponů s parabeny a sulfáty vlasům rozhodně neprospívá. Naopak masáže hlavy prokrvují pokožku a stimulují růst vlasů. Nesmíme ale zapomínat ani na správnou životosprávu a vyváženou stravu. Vlasům určitě prospěje alespoň jednou ročně naordinovaná kúra.

V lékárnách je k dostání mnoho přípravků určených přímo na posílení vlasů. Správné vlasové přípravky by měly obsahovat železo, zinek a měď a podporovat tvorbu keratinu, který je základní stavební jednotkou vlasu. Po takovéto kúře by vaše vlasy měly být lesklejší, silnější, měly by méně padat a jako bonus se zlepší i kvalita a pevnost vašich nehtů.

Foto: Shutterstock

Reklama