Podle nedávného průzkumu váží průměrná kabelka žen v Česku 1,8 kilogramu. My jsme zjistili něco jiného! Několik žen si zvážilo kabelku pro Ženu-in, jak to dopadlo? A víte, co je v nich nejtěžší?


Průměrná váha naplněné kabelky české ženy je prý 1,8 kilogramů. To řadí Češky váhově za Britky, jejichž kabelky váží v průměru 2,5 kg.

Náš malý průzkum ale zjistil něco jiného. Zakoupili jsme závěsnou ruční váhu a náhodně oslovili pět žen. Ptali jsme se na jejich odhad a nutno říct, že většina z nich byla překvapená, jakou má jejich kabelka skutečnou hmotnost.

Pro nás bylo zase překvapivé zjištění, že většina žen a dívek považuje za nejtěžší věc ve své kabelce peněženku.

Podívejte se sami, jak jednotlivé z nich v průzkumu dopadly...

Míša Nováková
Odhad: 1 kg
Skutečnost: 2,5 kg
Nejtěžší věc: Asi všechno dohromady.

Míša Nováková s přítelem

Martina Pokorná
Odhad: 3 kg
Skutečnost: 3,8 kg
Nejtěžší věc: Peněženka asi ne, spíš ty doklady.

Martina Pokorná


Zuzana Nová
Odhad: 1 kg
Skutečnost: 1,8 kg
Nejtěžší věc: Peněženka.

Zuzana Nová


Monika Světivá
Odhad: 5 kg
Skutečnost: 2,6 kg
Nejtěžší věc: Peněženka a klíče.

Monika Světivá


Veronika Hrubcová
Odhad: 0,5 kg až 1 kg
Skutečnost: 1,25 kg
Nejtěžší věc: Knížka.

Veronika HrubcováJaké je tedy naše resumé?

2,39 kg!

Námi oslovené ženy a dívky měly
kabelky průměrně jen o několik
gramů lehčí než Britky!Malým kabelkám, které jsou spíše doplňkem, zřejmě už dávno odzvonilo. Dnešní ženy očekávají od kabelky hlavně praktičnost. Musí být proto dostatečně velká, aby se do ní ráno vměstnala svačina a odpoledne menší nákup. Krom toho je potřeba, aby se tam vešly všechny ostatní nezbytnosti - peněženka, klíče, doklady, deštník, telefon, složená igelitka, antikoncepce, léky, různé talismany, i-pod, knížka…

Odborníci samozřejmě doporučují vyvážené zatížení páteře, tedy nošení různých batůžků. Ačkoli o škodlivosti nošení kabelek se vysloveně hovořit nedá, jak řekl Ženě-in přednosta Anatomického ústavu 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze prof. MUDr. Miloš Grim, DrSc.

prof. MUDr. Miloš Grim, DrSc.

Asymetrické zatížení páteře přirozeně zdravé není. Studentky třeba většinou nosí ruksaky nebo batůžky, ale já osobně proti kabelkám nic nemám. Ženám lze doporučit symetrické zatěžování, ale myslím, že kabelky jsou o něčem jiném. Jde hlavně o módu, dnes mladé dívky kabelky moc nenosí. Řekl bych, že nejdůležitější je, aby si ženy dávaly na své kabelky pozor.

A co vy, ženy-in, víte, kolik váží vaše kabelka? Jaký je váš odhad a jaká je skutečnost? Nosíte v kabelce zbytečnosti, nebo jen nutné věci, které se vám budou hodit ten den?

Reklama