85e70cd7cbc5f-obrazek.jpg
Foto: Eva Popílková

Oslovili jsme cestovatelku Evu a poprosili ji o rozhovor. Zeptali jsme se jí, jaké jsou v Polsku aktuálně ceny jídla a pohonných hmot, a také, jaké jsou její tipy na zajímavá jídla, která zde doporučuje ochutnat.

Do Polska jezdíš pravidelně, na jakém místě jsi byla letos?
Letos jsem si nenechala ujít návštěvu Wojsławic (česky Vojslavic) a akci Dni Jakuba Wędrowycza (česky Dny Jakuba Vandrovce). Jedná se o tradiční polskou akci s mezinárodním přesahem pro fanoušky polského spisovatele fantastiky Andrzeje Pilipiuka. Letošní 17. ročník přilákal různé autory zvučných jmen jako jsou Jacek Komuda, Norbert Grzegorz Kościesza, Radek Rak, Zbyszek Larwa, Paweł Zaręba, Marcin Podlewski, Jarosław Grzędowicz, Alicja Janusz a dalších. Ilustrátora knih Andrzeje Łaskiho, milovníky historických rekonstrukcí a ležení Towarzystwo Szabli i Miecza, herní nadšence kartičkových a zábavných her, fanoušky a milovníky přednášek, hudby a skupiny Gwardyja a dalších místních zajímavostí. Pokud bych to měla připodobnit k známé české akci, tak je to takový Festival Fantazie jako je v Chotěboři, ale s jednou linií.

7a432b3a7b3c5-obrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Kde to přesně je?
Je to východě Polska, mezi městy Chełm a Zamość asi 30 km od ukrajinských hranic. Z Prahy cca 1 000 km (záleží na to tom, kterou cestu si vybereme a dle aktuálních uzavírek dálnic a silnic).

Zajímá nás, jak bys hodnotila aktuální ceny v restauracích, jsou vyšší něž bývaly?
Určitě jsou, ale není to nic dramatického, v přechozích letech bývalo v Polsku levněji než u nás i díky ceně zlotého, která se pohybovala okolo 5 Kč za 1 zl. V současnosti vyjdou některé položky na stejno, nebo o malinko levněji než u nás.

bc325f0cbf19b-obrazek.jpg
Foto: Eva Popílková / Shutterstock

To, že jsou vyšší se projevuje i v cenách při nákupu potravin v obchodě?
Ano, tam jsou již nyní ceny stejné jako u nás. Lidé nakupují hodně věcí v akci a slevách, kde se dá na produktech ušetřit.

Kolik stojí nápoje, jako je například točené pivo, který si skoro každý rád dá?
Jak kde, zde nám bohužel zafungovala nabídka vs. poptávka a točené pivo měl pouze jediný stánek. Točené pivo prodávali za 10 zl/0,4 l, pivo v plechu za 10 zl/0,5l. Bohužel hospody ve Vojslavicích nepřežily covid a jsou od té doby zavřené.

A co jídla?
Ve Vojslavicích je oblíben kebab, proto tu najdeme hned dva stánky. Další měl polskou klasiku – zapiekanky – na půlce dlouhé bagety je zapečená uzenina, sýr a houby. V historickém ležení byl k dispozici výborný guláš a další pochutiny.

5ca4f691508cd-obrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Jaká jídla stojí za to v Polsku ochutnat? Nabízí i něco, co až tak úplně neznáme?
Určitě doporučuji ochutnat klasická polská jídla jako bigos (jídlo pro milovníky zelí, masa, klobásek a hub) nebo jemně nakyslou polévku s názvem žurek nebo barszcz (boršč). Vyzkoušet určitě může pirohy, které si můžete vychutnat s různými náplněmi. Ke klasice patří také vepřová kotleta -  kotlet schabowy. Mezi oblíbené přílohy patří bramborové knedlíky kluski. K drobnému zakousnutí nechybí ani různé druhy klobásek nebo klasické okurky a případně kvašáky. Lák z kvašáků se zde užívá po kocovině a je znám jako polské mochito.

Případně kolik přibližně stojí?
Cena za zapiekanku, která má cca na délku cca 40 cm byla 10 zl. Cena za kebab pro jednoho od 16 – 25 zl (záleželo, co kdo chtěl). Já jsem si dala kebab XXL, který byl za 39 zl a obsahoval hromadu masa, hranolky a salátek. Ceny u celosvětových řetězců jako jsou McDonald´s nebo Subway jsou na přepočet stejné jako u nás.

Jaká jídla jsou tvá oblíbená?
Mám ráda polský guláš, bigos a také pirohy.

8c9bec0313899-obrazek.jpg
Foto: Eva Popílková / Shutterstock

Mnoho turistů kupuje na ulici zmrzlinu, jaké jsou ceny v Polsku?
Ceny točené zmrzliny jsou okolo 6 zl. Cena za nanuk je od 2,5 zl po 6 zl. Tady samozřejmě záleží, kde se nacházíme, protože může být cena až dvojnásobná, pokud je místo oblíbené a vyhledávané.

Cestovali jste autem a průměrná cena benzinu v Polsku by měla být podle zdrojů 1,53 Euro, tedy něco kolem 38 Kč, což je stejná cena jako u nás. Na rozdíl například od Německa, kde stojí průměrně litr benzinu 1,81 Euro (45, 25 Kč) a litr nafty 1,63 Euro (41 Kč). Máš stejnou zkušenost s cenami v Polsku, které se nyní uvádí jako průměrné? Stojí benzin na polských čerpačkách stejně jako u nás?
Je to tak, nejlevnější byl za 6,58 zl, průměr 6,71 zl, ale u českých hranic na dálnici byl už 7,10 zl což při platbě kartou při kurzu 6 Kč/1 zl je cca stejné jako u nás.

Jakou máš zkušenost – když cestuješ do Polska, je to pro vás levnější dovolená, na které až tak neutratíte? Nebo se ceny přibližují západní Evropě?
Levnější než západ, ale úplně laciné to taky není. Nyní je podobné jako u nás, ale jsou zde ochotnější lidé, lepší služby, krásná muzea, výstavy, ZOO, zajímavá místa, vše je opravené, a protože je to dovolená, tak i hezčí atmosféra.

b763505077fe5-obrazek.jpg
Foto: Eva Popílková

Jakou vidíš výhodu pro cestování do Polska?
Moře, super služby, ochota místních, jiný typ krajiny a památek, člověk se při troše dobé vůle snadno domluví, ceny o něco nižší nebo jako u nás. Super silnice a dálnice včetně odpočívadel. Je to prostě takové příjemné překvapení pro ty, co Polsko zatracovali.

A naopak nevýhodu?
Je to všude strašně daleko, 100 km tam berou jako „za rohem“. 😉

Vracíš se sem ráda?
Ano. Chceme jet k Baltu, protože nám to všichni doporučují i když je moře studené. V okolí je hodně možností sportovního vyžití nejen pro rodiny s dětmi. Pokud by nevyšlo počasí, tak zde mají i skvělé wellness a vodní parky.

Moc děkujeme Evě za její tipy a důležité informace, které se týkají různých cen, na které v Polsku narazíte. V příštím článku se budeme věnovat cenám a zajímavým tipům v Chorvatsku a připravujeme článek s cestovatelkou Míšou, která byla kousek od Zadaru se svou rodinou na dovolené.

Naše články: