Pokud bychom měli označit nejhorší neduh, který sužuje naše školství, většina z nás by zřejmě řekla peníze. O tom větším, o šikaně, se totiž nemluví.

Mám pedagogické vzdělání a rozhodně je pozitivní, že mohu říci, že v několika seminářích se problém šikany řešil. Tedy byli jsme připravováni na to, čeho všeho můžeme být svědky. Dokonce nás varovali, že na všechno budeme klidně úplně sami, protože rozpoznat šikanu není jednoduché a ve školách panuje jednoznačné zlehčování situace. Protože kdo by chtěl mít tento problém ve svojí škole? Pochopitelně že nikdo.

Přitom k šikanování dochází denně. Jak je situace závažná jsem si uvědomil až po přečtení knihy Michala Koláře Bolest šikanování od nakladatelství Portál. Kolář je odborník, který se touto problematikou zabývá už více než 20 let. Je také autorem knihy Skrytý svět šikanování, která vyšla ve dvou vydáních, a obě byla záhy rozebrána. Tato kniha z roku 2005 na ni navazuje a rozšiřuje ji.

Kolář zde uvádí desítky příběhů z praxe s autentickými popisy toho, jak se chovají oběti, agresoři, ale i učitelé, kteří si často vůbec nevěří vlastním očím a odmítají, že to, čeho byli svědky, je šikana.

Kolář dává nejen rady, jak šikanu odhalit, ale také jak a s kým ji řešit. Problematiku popisuje od základních projevů šikany slovní, až se dostává k nejtěžším případům lynčování, při kterém jde do slova a do písmene o život vyhlédnutého žáka, který se stává obětí kolektivu, jenž se proměnil ve „vraždící bestii“.

Honza byl menší, drobné postavy. Měl vážnou, citlivou a mírnou povahu a smysl pro spravedlnost. V šesté třídě na začátku roku byl přeřazen do áčka. Nevěděl proč. Nikdo mu to neřekl.

Brzy po jeho příchodu začala „esa“ třídy dělat na jeho účet vtipy a legrace. Šikanování ve skupině nakonec dostalo dokonalou totalitní podobu. Honzův život ve škole se stal peklem. Byla to křížová cesta lemovaná krutostmi spolužáků. Po nějaké době věděla snad celá škola, že Honza je bezvadným terčem zábavy. Kromě pedagogů, ti nevěděli nic. Tato Honzova oblíbenost pramenila i z oblíbené zábavy deváťáků. Dva či tři ho podrželi a požádali nějakého „mrňouse“, aby tohoto „obra“ bil, kopal, fackoval a pod.

Později ho už samostatně týrali i mladší spolužáci. Honza se bál chodit po městě sám. Odmítal chodit na nákupy. Rodiče jeho strach nechápali, ale poradili mu, aby nosil sprej. Když ho jednou obklíčili šesťáci a začali do něj strkat, vytáhl Honza sprej a stříkl mezi ně. Chvíli zkoprněli a Honza utekl. To neměl dělat! Vzbouřil se proti nepsaným zákonům školy. (...)

Na Honzu si pak počkali deváťáci, kteří „chtěli chránit“ mladší spolužáky. Srazili ho na zem a kopali do něj. Prý se přidaly i dívky. Kápové řvali: „Zabijeme tě, ty svině zbabělá!“ Honza se svíjel, prosil o milost a sliboval, že už to nikdy neudělá. Nakonec zůstal ležet bez hnutí, pokálený a pomočený.

S vnitřním zraněním jej převezli do nemocnice. Nikdo nechápal, co se stalo, nejvíc šokovaná byla třídní učitelka. „Ověřená zpráva“, která šla tichou poštou: Honza je strašný provokatér a napadl šesťáky a postříkal je sprejem. Dostal, co si zasloužil.

Rodiče „šikanovaných“ šesťáků žádali potrestání Honzy za nošení spreje. Policie případ krátce šetřila, pro nedostatek důkazů ho však brzy uzavřela.

Uvedený případ patří k těm nejhorším, ale všechno začalo u vtípků, od kterých k fyzickým útokům skutečně není daleko. Oběti jsou naprosto bezmocné, jedinec nemá proti kolektivu žádnou šanci, i když jde o „pouhé“ braní svačiny.

Kolář uvádí i podezřelé věci, na které by měli rodiče dávat pozor -  je to: podrážděnost dítěte, bolesti břicha před odchodem do školy, zhoršený prospěch, návštěvy lékařů a neomluvená docházka, samotářství (jako by neměl žádné kamarády), strach a nejistota...

Každý z nás si určitě vzpomene, že ve třídě, nebo alespoň hned v té vedlejší, byl někdo divný... Někdo, do koho se ostatní trefovali... Napište nám, co to bylo za člověka a jestli víte, jak to s ním dopadlo. Nebo si pamatujete spíše na agresory? Siláky třídy, kteří vládli všem ostatním pevnou rukou a neváhali použít násilí?

A víte, co dělají ve škole právě teď vaše děti? Pojďme si povídat o šikaně...

Byli jste někdy svědky šikany?
Byli jste přímo „v tom“, nebo se to jen dělo kolem vás?
Kam jste patřili v hierarchii třídy?
Mezi ty úspěšné, nebo spíš mezi smolaře přitahující problémy?
Byli jste někdy přímo obětí šikany?
Nebo se přiznáte k tomu, že jste šikanovali?
A co vaše děti? Vždycky všechno v pořádku?

Napište nám na adresu redakce@zena-in.cz
a vyhrajte knihu doktora Koláře!

Reklama