Když Diana před několika měsíci potkala svého nynějšího přítele, ani ve špatném snu by ji nenapadlo, čemu bude později čelit. Joe je totiž cizinec, Afričan. Možná si řeknete, že multikulturní dnes není nic zvláštního. A přece…

black„Znali jsme se asi rok. V létě mezi námi přeskočila jiskra, a tak jsme to dali dohromady. V polovině listopadu jsem ale zjistila, že jsem otěhotněla,“ popisuje příčinu svých potíži Diana. Těhotenství přišlo nečekaně, neplánovaně. Ale po dlouhých dnech přemýšlení a debat se oba rozhodli to risknout a miminko si nechat. Oba se na jeho příchod začínali těšit.

Blížil se konec roku a Joe musel, jako každý rok touto dobou, zažádat o prodloužení víza a trvalého pobytu. Jako jeden z důvodů logicky uvedl své nenarozené dítě. Tím ovšem nevědomky spustil kolotoč nepříjemností.

„Najednou jsme byli obviněni z účelového partnerství. A začalo vyšetřování. Bylo zkrátka podezřelé, že v době krize, kdy Česko proplácí zpáteční letenky cizincům a prodlužuje víza méně, mimo jiné kvůli vyšší nezaměstnanosti Čechů, má nějaký černoch z Angoly ke konci platnosti víza najednou v Česku těhotnou přítelkyni,“ vysvětluje.

Na jednu stranu možná logické, na stranu druhou potupa. Následovalo několik cest na cizineckou policii a hodiny vysvětlování. „Vyslýchali nás odděleně. Hrozili vězením, vyhoštěním Joeho. Neustále se ptali, kolik mi zaplatil za to, že si od něj nechám udělat dítě. Vyptávali se na detaily našeho intimního života. Jejich nejsilnější argument byl ten, že on neumí česky a já zase neznám jeho mateřštinu. Jako by snad neexistoval žádný jiný jazyk, který ovládáme oba – v našem případě angličtina. Bylo to hodně ponižující,“ říká Diana.

Cizineckou policii oba opouštěli jako opaření. Cestou domů ani jeden nepromluvil. Snad se snažili vypadat statečně. Ale jakmile se za nimi zavřely domovní dveře, oba se rozbrečeli. Při představě, že se nedokážou ubránit a Diana nakonec zůstane sama s malým dítětem, které se možná nikdy neuvidí se svým otcem, že on nikdy neuvidí svého syna, protože se nedostane přes hranice Česka, se obou zmocňovala úzkost.

Po složitých peripetiích si nakonec oba mohli oddechnout. „Vízum mu prodloužili, jen upřímně doufám, že příští rok nebudeme muset absolvovat totéž,“ uzavírá Diana.

Jak se díváte na svazky s cizinci? Považujete je za naprosto normální, nebo máte výhrady?

Reklama