„Při odchodu jsem se chtěla ještě jednou utvrdit v tom, že si je jistá. Zablokovaná žebra jsem měla dva roky zpátky a bolest byla úplně jiná,“ říká Hanka. Lékařka ji poslala na rentgen, který ukázal vodu na plicích. „Bylo mi řečeno, že se mám někdy objednat na CT. Jela jsem zpátky k obvodní lékařce, aby mě objednala. Volno měli až za dva měsíce. Díky její přímluvě se podařilo domluvit termín na CT ještě ten den,“ vzpomíná Hanka.

CT vyšetření ukázalo nález na plíci, nikdo ale nevěděl, o co se přesně jedná. V nemocnici ležela Hanka skoro měsíc. Podstoupila různá vyšetření a odběry. „Upustili mi vodu z plic a nic víc. Když jsem se ale vrátila domů, objevila se mi voda na plicích znovu,“ popisuje.

Dostala se do krajské nemocnice na plicní oddělení, kde prošla bronchoskopií. Bohužel se potvrdila diagnóza rakoviny plic. Zatím se však nevědělo, v jakém je rozsahu. Při další hospitalizaci a vyšetření kamerou se přišlo na to, že se jedná o poslední, metastatické stadium. Nádor se rozšířil, byla postižena poplicnice, pohrudnice i druhá plíce. Karcinom v takovém rozsahu nelze operovat.

Hanka se dostala do péče docentky Koubkové ve Fakultní nemocnici v Motole. Prošla pěti cykly chemoterapie po třech týdnech. Po každém cyklu byla zcela vyřazená z běžného fungování. „Dva, tři dny po chemoterapii to šlo, pak jsem lehla a vstala až na další cyklus. Bylo mi špatně od žaludku, cítila jsem velkou slabost. Stěží jsem došla na toaletu a pak zpátky do postele,“ říká Hanka. Hanka je maminkou dvou dětí, šestnáctiletého chlapce a jednadvacetileté dívky. Děti, manžel i celá rodina jsou jí po celou dobu nemoci velkou oporou. „Bez podpory rodiny by to vůbec nešlo, drželi mě nad vodou,“ dodává.

Hanka měla možnost být zařazena do studie imunoterapie, která byla o poznání šetrnější. Hančin stav se zlepšil, cítila se mnohem lépe, mohla trávit čas se svými dětmi, věnovat se běžným činnostem, dokonce začala i sportovat. Ložiska rakoviny mizela, CT vyšetření ukázalo, že se primární ložisko zmenšovalo. V červnu 2016 byla studie ukončena. Po dalším postupu onemocnění byl studijní lék znovu nasazen, bohužel už ale tolik nezabíral. Hančin stav se zlepšil, ale výsledky již nebyly takové. V červnu 2017 se zjistilo, že léčba přestala být účinná a studie byla ukončena. Následné vyšetření odhalilo, že nádor zmutoval do vzácné podoby ROS1. Tato mutace se může v České republice ročně vyskytnout přibližně u 10 pacientů.

Hanka se od docentky Koubkové dozvěděla o možnosti získat cílenou léčbu. Oproti chemoterapii, která ničí všechny dělící se buňky, ovlivňuje cílená léčba pouze přesně dané rakovinové buňky. Léčba je tak mnohem šetrnější a nemá tolik vedlejších účinků. Jedná se však o lék, který není pro daný typ mutace hrazen ze zdravotního pojištění. Hanka proto podala žádost o úhradu podle paragrafu 16. Vyjádření pojišťovny bylo však zamítavé. „Podali jsme odvolání. Snažili jsme se zdůraznit, jak je lék účinný a že má méně vedlejších účinků než chemoterapie,“ popisuje Hanka. Chemoterapie je brána pojišťovnou jako dostupná hrazená alternativa, ale není tak účinná jako cílená terapie. Navíc zhoršuje kvalitu života, v Hančině případě ji zcela vyřadila z běžného života. U léku, o který Hanka žádala, se efekt projeví obvykle již do dvou měsíců. Měsíčně stojí přes 100 000 korun. Hančina rodina nabídla v odvolacím dopise pojišťovně, že bude lék po dobu dvou měsíců hradit sama, a pokud se prokáže jeho účinnost, požádá pojišťovnu od této chvíle o úhradu. Kontrola po čtyřech týdnech léčby ukázala ohromný pokrok a ústup onemocnění. „První dávku jsem vzala v pátek večer,“ vypráví Hanka. „V úterý ráno už jsem nechrčela přes noc, voda z plic zmizela. Když se předkloním, tak mě nic nedráždí ke kašli. Během pár dnů nastaly úžasné změny. Cítím se dobře, lépe se mi dýchá, mohu i chodit s dětmi cvičit.“ Po zjištění výsledků kontroly poslala rodina doplnění odvolání, které dokazovalo zlepšení stavu, pojišťovna toto však již nevzala v potaz a vydala konečné – zamítavé – rozhodnutí žádosti. Hanka se nechce vzdát. Chce být se svými dětmi, chce se dočkat vnoučat. Přeje si být se svým manželem, který jí byl vždy po boku. Svůj boj nevzdává a léčbu se bude pokoušet získat.

Reklama