S MVDr. Valentinou Sedláčkovou z veterinární ordinace v Pardubicích jsme toho probíraly víc. O kočkách by se totiž dalo mluvit donekonečna. Tentokrát jsme se zaměřily na situace, které jsou složitější a zavání nějakými problémy.

 

Zubní kámen je problémem téměř všech malých šelem, koček nevyjímaje. Cena za jeho odstranění se odvíjí dle použité narkózy. S narkózou budící pořídíte asi za 720,- Kč. Je to narkóza dle mého názoru šetrnější, po skončení zákroku dostane zvíře injekci, po které se vzbudí.

Klasická narkóza, ze které se kočky probírají cca 2-3 hodiny stojí zhruba 600,- Kč, ale musíte počítat s déletrvající „oblblostí“ kočky.

Hlasuju pro tu první, sic dražší…

 

Zajímalo mě, jak se dá vůbec tomuto nepříjemnému zákroku na zubech zabránit. No, odpověď mě nepotěšila – prakticky nijak.

Náchylnost k zubnímu kameni je dědičná, někdy jej stačí odstranit 1x ročně, jindy musí zvíře třeba 2-3x na tento zákrok. Vše se odvíjí od rychlosti ukládání plaku na zubech a jeho tvorby do zubního kamene.

Kousací hračky, granule, čištění zubů speciální pastou tvorbu kamene omezuje, čili pouze oddaluje lékařský zákrok.

Navíc u koček je čištění zubů o to obtížnější, že si málokterá kočka nechá dobrovolně sahat do tlamičky. Navíc neumějí plivat, takže manipulace se zubní pastou není zrovna jednoduchá. I když -  odčervovací piluli umí Kočka vyplivnout velmi obratně…

 

Rozhodně se nedoporučuje nechávat zuby koček napospas osudu. Pokročilý zubní kámen způsobuje paradentózu a následné vypadnutí zubů. O bolestivosti ani nemluvě. A navíc usazený plak je plný škodlivých mikrobů, které spolu se slinami přecházejí do těla a i tam tropí neplechu.

 

Dalším neduhem je svrab ušní – častá nemoc. Téměř každá venkovní kočka jím trpí. Projevuje se „špinavýma ušima“ a citlivostí uší. Kočka si nenechá sáhnout na hlavu a pohlazením ji rozhodně radost neuděláte.

Kapky na léčení jsou na předpis, stojí cca 350,- Kč + 100,- Kč za vyšetření a kultivace vzorku, protože se zjišťuje pravý původce.

Reklama