Je všeobecně známo, že každý koníček něco stojí. A Kočka taky něco stojí. Zaměřila jsem se na ceník veterinární péče, protože na veterinu s kočičkou musíme čas od času zamířit, i když je zdravá jak řípa.

Pravidelné očkování

 

Očkování PCT (kombinovaná vakcína proti infekční panleukopénii koček, infekční rinotracheitidy a kalicivirózy, virové leukémii, chlamydióza…- nemocí je spousta a typů vakcín též – tu nejvhodnější stejně jako očkovací schéma vám určí váš veterinář). Toto očkování je většinou každoroční a stojí cca 320,- Kč, u ceny může být zhruba 50,- Kč rozdíl, cena se liší podle ceny úkonu, případně materiálu (injekční stříkačka) a také dle výrobce vakcíny.

 

Důležité je i očkování proti vzteklině, které stojí cca 185,- Kč a tato cena je společná jak pro kočky, tak i pro psí miláčky.

 

 

Někteří lidé argumentují tím, že mají čistá bytová zvířata a ta tedy nemohou být nakažena. Ale pozor! Nákaza je možná i u bytových koček – například virová leukémie koček nebo vzteklina se roznáší tělními výměšky zvířat, a to i například slinami. Pokud se tedy o infikované místo otřete například kalhotami nebo obuví, snadno si i toto nebezpečí donesete domů.

 

Ostatně, zodpovědného majitele nikdy nenapadne povinné očkování zanedbávat.

 

Odčervení

Další důležitou součástí zdravotní péče o kočku je odčervení, které přijde na cca 48,- Kč za tabletku, která je pro 10kg zvíře. Počítá se, že kočka má v průměru 5 kg, takže odčervení probíhá tak, že se podá nejprve půlka a za dva týdny další půlka tabletky. Toto je preventivní způsob odčervování pro kočky, které žijí v bytě.

Pokud s tabletkami bojujete, pak existují i speciální odčervovací pasty, stačí se poptat v lékárně.

Venkovní kočky bývají začervené téměř neustále, jelikož přijdou do styku s hlodavci.

Takže tam se potom takto odčervuje 3-4x do roka.

 


Další úkony
Stříhání drápů pořídíte zhruba za  45,- Kč, nebo se vůbec neúčtuje. Majitelé si tuto kosmetickou úpravu lehce můžou udělat doma, venkovní kočky si drápy samy oškrábají.

 

Kastrace by se dala ještě přiřadit k preventivním zákrokům. Pokud se pro ni rozhodnete, pak se připravte, že u kočky zaplatíte zhruba 1 100-1 200,- Kč. Pokud majitel přijde s více kočkami, pak lze cenu domluvit individuálně a třeba slevit až 1/3 ceny.

Kocouří kastrace je jednodušší zákrok, takže stojí zhruba 600,- Kč.

 

Kastraci snadno pořídíte i u veterináře na vesnici za podstatně nižší cenu. Záleží pouze na tom, zda přenesete přes srdce fakt, že operaci provádí doma na stole.

                        tak

Za příjemný rozhovor, vzácný čas a informace děkuji MVDr. Valentině Sedláčkové z veterinární ordinace v Pardubicích, která ochotně odpovídala na mé všetečné otázky.

 

Příště mrkneme, kolik z naší peněženky odsají případné zákroky a problémy našich miláčků…

 

 

 

 

Reklama