Řečeno s trochou nadsázky – otázkou, jakou cenu má nechtěné dítě, se dnes zabývá liberecký krajský soud.

Žena, která ze zdravotních důvodů podstoupila sterilizaci, a přesto porodila, se kvůli tomu soudí s libereckou nemocnicí. Za nechtěné těhotenství žádá od lékařů odškodné. Ti se však hájí tím, že neselhali oni, ale operační metoda.

Původně se prý paní Šárka Doušová soudit nechtěla, ale rozčílilo ji, že se s ní nemocnice ani nesnažila dohodnout. Tvrdí, že se v nemocnici chovají arogantně, aby zamaskovali, jak to ve skutečnosti bylo!

S tím však nemocnice nesouhlasí. Podle náměstka Martina Ziky neexistuje v současné době důvod, proč my by měla nemocnice přistupovat na rostoucí finanční požadavky „postižené“ rodičky.

Paní Doušová měla před lety těžkou autonehodu. Kvůli vážným zraněním pánve a dolních končetin a možným komplikacím nepřicházelo těhotenství v úvahu. Proto 38letá žena podstoupila sterilizaci.

Přesto později otěhotněla. Celé těhotenství však bylo rizikové. Nemocnice ale jakoukoliv vinu odmítá. Její lékaři údajně nepochybili, selhala prý metoda sterilizace.

Dnes je malé Barborce půl roku. Přišla na svět o dva měsíce dřív a zdravotní problémy má dodnes. Týdny strávila v inkubátoru a nedávno se u ní objevil oboustranný zápal plic.

Právníci očekávají, že padne průlomový rozsudek. Případ Šárky Doušové totiž není zdaleka jediný.

Myslíte si, že je etické soudit se s nemocnicí, i když přišlo na svět původně chtěné dítě?
Jde o princip, nebo o peníze?

Reklama