Zatímco každé přirozené těhotenství a porod odčerpá ze zdravotního pojištění do dvaceti tisíc korun, za řešení komplikovaného otěhotnění, těhotenství a následnou péči o nedonošené dítě zaplatí Všeobecná zdravotní pojišťovna často i více než jeden milion korun.

 

Ročně je v České republice prováděno zhruba 8–9 tisíc cyklů léčby neplodnosti metodou mimotělního oplodnění (tzv. oplození ve zkumavce). Cena jednoho cyklu, včetně použitých léčiv, se pohybuje kolem 60 tisíc korun. Mnoho žen musí absolvovat tyto procedury opakovaně, než je oplodnění úspěšné. „Většinu těchto nákladů ale hradí ženám VZP. Samy si hradí pouze doplatek na léky a některé další procedury, které zvyšují úspěšnost léčby,“ upozorňuje ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR Pavel Horák, a dodává: „V minulém roce zaplatila VZP jen za léčiva používaná při umělém oplodnění téměř 123 milionů korun. Pro srovnání v roce 2000 to bylo 51 milionů korun.“ Počet dětí narozených díky umělému oplodnění se v současnosti pohybuje kolem dvou procent.

 

Když je žena zdravá a její těhotenství probíhá normálně – tj. když budoucí maminka nemá žádné rizikové faktory a výsledky všech klinických i laboratorních vyšetření jsou v průběhu těhotenství normální – absolvuje v prenatální poradně celkem čtrnáct vyšetření. Za tyto prohlídky zaplatí pojišťovna gynekologovi celkem zhruba 3 700 korun na každou ženu. Laboratorní vyšetření, kterých je během celého těhotenství až dvacet, přijdou zdravotní pojišťovnu u jedné budoucí matky na zhruba 2 500 korun a vyšetření ultrazvukem, prováděné kolem 20. a 30. týdne těhotenství, na 580 korun. Za předporodní péči o zdravou matku tak zdravotnická zařízení od Všeobecné zdravotní pojišťovny dostanou zhruba 6 800 korun.

 

U rizikového těhotenství je frekvence vyšetření v průběhu těhotenství mnohem vyšší, stejně jako nároky na vyšetření a laboratorní rozbory odebraných vzorků. Náklady na zdravotní péči o takovou ženu jsou velmi individuální, ale pro pojišťovnu je tato péče vždy až několikanásobně dražší, než je tomu v případě zdravé nastávající maminky.

 

Také při porodu mohou nastat komplikace. „Zatímco klasický porod stojí pojišťovnu průměrně asi 9000 korun, porod císařským řezem je více jak dvojnásobně nákladnější – průměrně přijde na 21 000 korun,“ porovnává ceny ředitel VZP Pavel Horák. Přirozeným způsobem rodilo za první pololetí loňského roku u VZP 20 500 žen, císařským řezem porodilo za stejné období bezmála 5 tisíc žen. Za rok 2005 proběhlo v Česku podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky pouze 55 procent naprosto přirozených – tzv. fyziologických porodů. Ve 38 % se jednalo o rizikové porody a 7 procent mělo patologický průběh.

 

Další fází je péče o novorozené dítě. Pokud miminko při porodu váží nad 2 500 g, pohybují se celkové náklady na jeho hospitalizaci kolem 5 500 korun, přičemž doba, kterou stráví maminka s dítětem v nemocnici, je asi 4–5 dní.  Kritickou pro náročnost péče o novorozence je hmotnost nižší než jeden kilogram. Takto malých dětí se v Česku narodí ročně okolo 145. Než je možné předat nedonošené miminko rodičům do domácího ošetřování, stojí jeho péče okolo 700 tisíc korun. V případě komplikované léčby mohou tyto náklady, hrazené zdravotní pojišťovnou, přesáhnout až jeden milion korun.

 

Jana Víšková

tisková mluvčí VZP ČR