„Jakmile byl naší Lucince rok, začala jíst normálně s námi. Nevidím v tom žádný problém, nesolíme nějak moc. Nic se nemá přehánět. Však naši rodiče nám dávali svíčkovou už od půl roku a taky se nám nic nestalo,“ píše na jednom z diskuzních fór maminka Jana a spousta dalších žen jí dává za pravdu. To maminka pod přezdívkou Michelle jim stojí v opozici: „Mému synovi je patnáct měsíců, ale jídlo mu zatím vůbec nesolím, není to zdravé.“ I ona má několik, i když podstatně méně, zastánkyň. Na čí straně je pravda?

Kolik soli je tak akorát

Každý Čech spotřebuje ročně šest kilogramů soli, což je v přepočtu 16,5 gramů za den. Doporučená denní dávka pro dospělého, zdravého člověka (60 kg) však čítá pouhých 5 gramů soli, což je zhruba jedna čajová lžička. Pro lidi ohrožené diabetem nebo vysokým tlakem jsou to už jen 3 gramy denně. A u dětí je doporučené množství ještě nižší.

  • Do půl roku věku by kojenec neměl konzumovat sůl v ideálním případě vůbec. Pokud už má příkrmy, pak by množství v nich obsažené soli nemělo dosáhnout ani 1 gramu denně.
  • Od sedmi měsíců do jednoho roku věku by si mělo dítě vystačit maximálně s 1 gramem soli za den.
  • Batole od jednoho do tří let věku může konzumovat až 2 gramy soli denně.
  • Předškolák od 4 do 6 let věku už zvládne denně 3 gramy soli.
  • U školáka ve věku od 7 do 10 let jsou doporučeny až 4 gramy soli denně.
  • 11 letech už může denní přísun soli vzrůst na 5 gramů, tak jako je tomu u zdravého dospělého.

Pozor na skrytou sůl

Ačkoli by se mohlo zdát, že se do tohoto množství s přisolováním domácích pokrmů bohatě vejdete, nenechte se mýlit. Je třeba počítat i se solí, která se ukrývá v dalších konzumovaných potravinách přinesených z obchodu. Jen v nich napočítali odborníci v denní porci potravin pro dospělého celé 4 gramy. Takže na konzumaci domácí stravy vám zbývá už jen jediný gram soli. Proto pak není divu, že podle průzkumů denní dávku soli překračujeme i u dětí.

Jak solí české děti?

  • 80 % dětí ve věku 7 až 12 měsíců překračuje doporučenou dávku soli o 80 %
  • 95 % dětí ve věku 12 až 18 měsíců překračuje doporučenou dávku soli o 190 %
  • 100 % dětí ve věku 18 až 36 měsíců překračuje doporučenou dávku soli o 320 %
  • U předškoláků a školáků byl zjištěn příjem 3 až 4x vyšší.

Zdroj: www.mene-solit.cz

Čím (nejen) dětem přemíra soli škodí?

U kojenců a batolat je největším problémem to, že nemají dostatečně vyvinuté ledviny. A ty si s přemírou soli nejsou schopny poradit. Negativní vliv má ale přehnané solení také na krevní tlak – zvyšuje ho. Lékaři pak musí řešit problém s hypertenzí už u školáků. Tím ale dochází k zatěžování srdce a celého kardiovaskulárního systému. Hrozí nejen riziko srdečně cévních onemocnění, ale také osteoporóza, astma, obezita, nebo třeba ledvinové kameny. Navíc se u dětí už v tak útlém věku vytváří závislost na slané chuti, které se pak jen těžko zbavují.
Foto: www.shutterstock.com

Čtěte také:

Reklama