Cena za krabičku cigaret neustále roste. Kuřáci, tušíte, kdo si kolik „ukousne“ z nemalé finanční částky, kterou investujete do své záliby?

U hypotetické krabičky v ceně 80 korun spolkne nejvíce stát - spotřební daň činí 47 Kč, DPH pak 14 Kč. Stejnou částku, tedy cca 14 korun, tvoří i zisk výrobců, distributorů a výrobní ceny krabičky. Výsledná marže prodejce se tak na ceně takové krabičky podílí zhruba pěti korunami.

cenotvorba

Zdroj: Česko v datech

„Spotřební daň na cigarety má dvě složky – pevnou a procentní. Takzvaná pevná sazba daně je stanovena na 1,39 Kč za každou jednotlivou cigaretu. Každá krabička o dvaceti kusech cigaret jak tak zatížena pevnou sazbou daně ve výši 27,80 Kč. Procentní sazba se vypočte jako 27 % z ceny pro konečného spotřebitele, což je cena, za kterou lze konkrétní krabičku cigaret koupit v maloobchodě. Celková spotřební daň z krabičky cigaret je pak součtem pevné a procentní složky. Aby to ovšem nebylo příliš jednoduché, je takto spočtenou daň ještě třeba porovnat s tzv. minimální sazbou daně, která je v současnosti stanovena na 2,52 Kč za cigaretu. Pokud je vypočtená daň nižší, pak se uplatní tato minimální sazba daně,” vysvětluje Petr Neuschl, senior manažer daňového oddělení Deloitte.

kuracka

Zdroj foto: Shutterstock

Reklama