Píšu romány o lidech, kteří se podobně jako já snaží porozumět sobě samým, světu, který je obklopuje, a nalézt v tom světě své místo,“ říká o sobě Julia Fierro, americká spisovatelka s italsko-irskými kořeny. Její první knihou v češtině je Prořezávání zoubků, jež se věnuje složitým problémům moderního rodičovství a nastupujícího středního věku: konfliktu milenecké a rodičovské lásky, nestálosti přátelství a touze po uznání, tak často provázené pocitem marnosti.

Samotný název je metaforou pro skutečnost, že výchova dětí je neustálý sled událostí podobných právě růstu prvních zubů: je to náročné pro všechny zúčastněné, ale vyhnout se tomu nedá. A trvá to až do dospělosti, mnohdy i déle. Prořezávání zoubků si pro Edici Inteligentní romány pro inteligentní ženy vybrala Karin Lednická, majitelka nakladatelství Domino. A proč? „Hned jsem si ji zamilovala! S příjemným nadhledem se zabývá bezvýhradnou láskou, kterou cítíme ke svým dětem, i když za ni platíme bezpočtem kompromisů a osobních obětí,“ vysvětluje.

Román Prořezávání zoubků přeložila Tereza Horáková (mimochodem dětská psycholožka, tudíž osoba nanejvýš povolaná a problematiky znalá) z originálu Cutting Teeth. Vychází 25. března 2015.

zuobky

Julia Fierro

Prořezávání zoubků

Víkend na sklonku léta, plážový domek a několik rodičovských párů s dětmi. Představa téměř idylická, kdyby ovšem pod povrchem nebublalo pár skrytých dramat.

Hostitelka Nicole se snaží skrýt příznaky své obsedantně-kompulzivní poruchy. Muž v domácnosti Rip se těžce smiřuje se skutečností, že mu manželka kvůli kariéře odepře druhé dítě a přinutí ho tím vystoupit z rodičovské role, která se mu zalíbila. Tiffany zjišťuje, že jí sice půvab dopomohl k tomu, aby se vymanila z nouze, ale přesto se mezi lidmi z této společenské vrstvy necítí ve své kůži. Frustraci řeší tím, že nepokrytě flirtuje s Ripem a hádá se se svou nejlepší kamarádkou Leigh. Ta je v přesně opačné situaci: pochází z význačné rodiny, ale hrozí jí finanční krach a je zcela psychicky závislá na úžasné tibetské chůvě… Měl to být pohodový víkend, ale teď je z něj katalyzátor napětí, konfliktů a nedorozumění.

Zdroj: Tisková zpráva nakladatelství Domino

Reklama